Ramazanda Tok Kalma

Bazı besinler taha tok tutucudur. Bu besinler tüketildiğinde daha geç acıkırız. Kompleks karbonhidratlardan zengin kurubaklagiller, tahıllar, tam buğdaydan yapılmış esmer ekmek, kepekli pirinç ve kepekli makarna gibi besinler, sebze ve meyveler daha uzun süre acıkmamazı sağlarlar. Bu besinler aynı zamanda posadan da zengindir.


İçerdikleri posa kan şekernin çabuk yükselmesini engeller. Karbonhidrat içeren bir besin tüketildiği zaman kan şekeri yükselir ve beyin pankreasa hemen ‘insülin hormonu salgılayarak kan şekerini düşür sinyalini verir. İnsülinin görevi kandaki şekeri hücre içine sokmaktır. Kan şekeri hücre içine girince kan şekeri düşer ve tekrar acıkma başlar. İftardan sonra kan şekerinin düşmesini önlemek için glisemik indexi düşük besinlerle beslenmeye özen gösterilmelidir. Ramazanda açlık hissini azaltmak için özellikle glisemik indexi düşük olan besinleri önermekteyiz. Glisemink indexi düşük olan besinler kepekli, bol posalı besinlerdir. Bunlar kepekli ekmek, pirinç, makarna, kurubaklagiller, sebzelerdir.

– Nişasta içeren besinlerin (patates, ekmek, pirinç, mısır) gilsemik indeksleri yüksektir.

– Çözünebilen posanın glisemik indeksi düşüktür ve karbonhidrat emilimini azaltıcı etkisi vardır.

– Yiyeceklerdeki protein miktarı nişastanın sindirimini ve emilim oranını yavaşlatır.

– Bir besin öğesi ne kadar çabuk emilip sindirilirse o oranda glisemik indeksi yükselir. Az posalı besinlerin sindirim ve emilimleri çok çabuk olur. Bu nedenle glisemik indeksleri yüksektir.

– Yiyeceklerin yapısı ve yiyeceklere uygulanan işlemlerde glisemik indeksi etkilemektedir. Taneli besinler tanesiz ve sıvı besinlere göre daha düşük glisemik indeks cevabı oluşturur. İyi pişmiş nişastalı besinlerin GI’leri az pişmişlerden daha yüksektir. Piştikten sonra bekleyen besinlerin Gİ’i düşer. Meyve- meyve suyundan, pirinç pilavı -pirinç çorbasından daha düşük glisemik yanıt oluşturur.

Yorum Yaz