Ramazanda Nasıl Beslenilmelidir

Ramazanda herkezin tek derdidir tabiki beslenme ve yemek. Ancak bunlar nasıl olmalıdır ? İşte Cevabı

Oruç ibadetini, sağlık açısından herhangi bir problem yaşamadan gerçekleştirebilmek için birtakım yanlış beslenme alışkanlıklarından uzak durmak gerekir. Oruç tutanların Ramazan’da iki ana öğün olan sahur ve iftarda yediklerine dikkat etmeleri sağlık açısından büyük önem taşır. Ayrıca gün boyunca oruç sırasında vücutta yaşanan değişimler konusunda bilinçli ve dikkatli olunmalıdır. Uzun süre aç kalmak iştahı ve doyma eşiğini arttırdığı için normalden çok fazla miktarda ve hızlı yenmesine sebep olur. Bu nedenle özellikle iftar zamanı bir anda aşırı şekilde yüklenmek sağlık açısından sakıncalıdır.


Ramazan’da toplumumuzda genel olarak et, ekmek, pilav, makarna, hamur işleri, tatlı, börek gibi yiyeceklerin tüketiminin arttığı, buna karşın sebze ve meyve tüketiminin azaldığı gözlemlenmektedir. Oysa ki, vücudun sağlıklı bir yaşam için günlük olarak alması gereken enerji, protein, vitamin ve mineral oranları Ramazan’da da değişmemektedir. Ayrıca iftar ve sahurda yanlış beslenmeden dolayı çok yemek, çabuk yemek, çok çeşitli yemek, sahura kalkmamak, sahurda fazla yemek gibi yapılan hatalar ülser, mide kanaması ve diğer hastalıklara neden olabilmektedir. Bu ve buna benzer nedenlerle vücudunuzu yormamak ve sağlıklı şekilde oruç tutmak için dikkat edilmesi gereken bazı temel noktalar bulunmaktadır.

Ramazan’da oruç tutmak, bazı hastalık grupları için sağlıklı olmayabilir. Bunların başında şeker, kalp, ülser, astım ve tansiyon hastaları gibi günün belli saatlerinde ilaç almak zorunda ve sık sık az miktarda yemek zorunda olanlar gelir. Bu hastalık gruplarının dışında özellikle sindirim sistemi rahatsızlığı olan kişilerde uzun süren açlığa ve açlığı takiben aşırı yemeye bağlı bir takım sindirim sistemi bozuklukları daha belirgin ortaya çıkar. Bu hastalıkların başında ise reflü gelir. Uzun süre aç kalındığında midede aşırı derecede asit olacağı için ülser hastalarının da oruç tutmadan önce mutlaka bir uzman hekime danışmaları gerekmektedir.

Yorum Yaz