Ramazanda Kilo Almadan Beslenmenin Yolu

Ramazanda aşırı yüklenme ya da bir anda yüklenmeden dolayı sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Bunlardan biri de ramazanda aşırı yüklenmeden dolayı alınan sağlıksız kilolardır. Peki kilo almadan nasıl oruç tutulur ? işte cevabı:

İftar vaktinde tüketilen yoğun karbonhidrat içerikli gıdalar, iştah açmada önemli rol oynayan insülin hormonunun salgılanmasını tetikliyor. Bu nedenlerle iftarda çok fazla yiyen kişiler hızla kilo alabilirken, kalp ve damar rahatsızlıkları gibi çok sayıda hastalıkla da karşı karşıya kalabiliyor.


İftarda, özellikle iftariye adı altında yenen şarküteri ağırlıklı ürünler, hamur işi yiyecekler, pide ve tatlılar yüksek kalorili olmaları nedeniyle oruç tutanlarda kilo artışına neden oluyor. Kilo artışına bağlı olarak kan yağlarında ve tansiyonda da artış gözleniyor. Bu nedenle beslenme uzmanları tarafından iftarda yavaş ve az miktarda yeyip, birkaç saat sonra ara öğün gibi takviye almak en ideal iftar sofrası olarak öneriliyor. Ramazan’da kilo almamanın bir diğer yolu ise bol bol su içmek.

Peygamberimiz bu konuda diyor ki;

“Oruç perdedir. Biriniz bir gün oruç tutacak olursa kötü söz sarfetmesin, bağırıp çağırmasın. Birisi kendisine yakışıksız laf edecek veya kavga edecek olursa “ben oruçluyum!” desin (ve ona bulaşmasın)

İçinde bulunduğumuz Ramazan ayı boyunca özenle dikkat edilmesi gereken hususlardan biri, bu şerefli ibadeti yerine getirirken aynı zamanda sağlıklı bir şekilde beslenmeye de dikkat etmektir.

Yorum Yaz