Prostat büyümesi

Prostat bezi, erkeklerde 50 yaşını geçtikten sonra büyümeye başlar. Prostat bezinin büyümesi sıkıntılara yol açan bir durumdur. Bez, idrar kesesinin altında yer alan sidik borusunu saran bir yapıda olduğundan büyümesi hali idrar yolunun tıkanıp, idrara çıkmadan sıkıntılara yol açma riski vardır. Prostat büyümesi olanlarda en sık görülen durum özellikle geceleri çok sık tuvalete gidip mesaneyi boşaltmaya çalışmaktır. İdrarın bekleyerek yapılması, kesiklik, bitişte damlama, idrarın tazyiğinin azalması, tuvalete gitmeyi geciktirememe ve idrara çıkma sırasında yanma hissi diğer sık rastlanan belirtilerdir.

Tıbben Benign Prostat Hyperplazisi olarak adlandırılan iyi huylu prostat büyümesi teşhisinde hastaya bir çok test yapılmaktadır. Parmakla rektum muayenesi, kanda psa değerinin ölçülmesi, ultrason, idrar akış testi en çok kullanılan yöntemlerdir.

Prostat büyümesinin bulguları, sabaha karşı idrara çıkma isteği, gündüzleri idrara çıkma sayısının artması, zorlukla idrar yapabilme, yavaş akma, idrarın ilk ve son damlalarında kan bulunmasıdır. Tedavide kesin yöntem cerrahi girişimdir. Kalıtsal nedenler, 50-60 yaşları arasında olmak ve yüksek tansiyon prostat büyümesi riskini arttıran faktörlerdir.

Prostat büyümesi genel nüfusta yaygın görülen bir rahatsızlıktır, özellikle 75 yaşını geçen erkeklerin neredeyse tamamında görülür. Prostat büyümesi bir kanser türü değildir. Ancak prostat büyümesi ve kanseri aynı anda bir hastada seyredebilir.

Yorum Yaz