Prostat Büyümesi

Prostat büyümesi ya da tıptaki ismi ile prostat hiperplazisi kötü huylu olmayan prostat bezi genişlemesidir. Prostat bezi mesanenin hemen altına yer alır ve idrar borusunu çevreler. Bezin üremeyi gerçekleştiren spermlerin taşınmasında öneli yeri vardır. 50 yaşını geçen erkeklerin yarısında, 70 yaşını geçen erkeklerin neredeyse tamamında prostat büyümesi görülür.

Prostat bezi doğumdabir bezelye büyüklüğündedir. Yetişkin yaşa gelindiğinde bir ceviz büyüklüğüne ulaşır ve kırklı yaşlara kadar bu boyutta kalır. Bu yazı saglikal.com sitesi için hazırlanmıştır.

Bezdeki hücrelerin bazı nedenlerle çoğalmasının hızlanması büyüme ile sonuçlanır. Büyüyen prostat idrar kanalını sıkıştırır ve idrarin akışını kısmen engeller. Prostat büyümesi, prostat kanseri demek değildir. Ancak prostat bezi büyümesi sık sık idrara çıkmak nedeni ile pek çok hastada üzüntü yaratır.

Prostat büyümesinin nedeni olarak yaşlanma ile gelişen hormonal değişiklikler gösterilmektedir. Yaş ilerledikçe testosteron düzeyi düşer ve östrojen düzeyi artar. Bu artma ve düşüşler DHT isimli başka bir hormonun artışını tetikler ve bu bir dizi hormon değişmeleri prostat bezinin büyümesine neden olur. Hormonal dengesizlikleri gidermek için bazı ilaçlar vardır, ancak bunların can sıkıcı yan etkileri olabilmektedir. Bitkisel takviyeler ve vitaminler yararlı olabilmektedir.
Bu yazı saglikal.com sitesi için hazırlanmıştır.
Prostat bezi büyümesinin en önemli belirtileri idrarda kan, idrar çıkmada ya da idrarı kontrol etmede güçlük, mesaneyi tamamen boşaltamama, idrara çıkma sıklığının artışı, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, idrarın tazyiksiz akışıdır. Ancak belirtiler herkeste farklılık göstermektedir. Prostat büyümesi şikayeti olan erkeklerin sadece yarısı tıbbi tedavi için sağlık kuruluşlarına başvurmaktadır.

Prostat büyümesi 60 yaş üstü erkeklerde daha sık görülmekle birlikte, düşük lif alımı ve doymuş yağ tüketimi, ailede prostat bezi büyümesi geçmişi olmak riski arttırmaktadır.
Bu yazı saglikal.com sitesi için hazırlanmıştır.
Prostat bezi büyümesinin tedavisi şikayetlerin şiddetine bağlıdır. Doktor başlangıçta sadece şikayetleri azaltan ilaçlar uygulayarak durumu gözlemlemek isteyebilir. Düzenli ilaç kullanımı bezin bir-iki ay içinde küçülmesine neden olurken tansiyon düşüklüğü, baş ağrısı ve dönmesi, iktidarsızlık ve cinsel istek azalması gibi yan etkilere neden olabilir.
Bu yazı saglikal.com sitesi için hazırlanmıştır.
Prostat büyümesi tedavisinde ısı terapisi de kullanılan bir diğer yöntemdir. Mikrodalga ısı, radyo dalgaları, elektrik akımı ve lazer de kullanılmaktadır. Bu yöntemler ilaçlara göre daha az yan etki içerir ancak birkaç gün hastanede yatış ve sıkı bir bakımı gerektirir. Aşırı büyüyen prostat bezlerinin cerrahi operasyon ile alınması söz konusudur. Ancak cerrahi operasyonun nadir de olsa kanama, enfeksiyon, böbrek hasarı, boşalma ve idrar kaçırma problemleri gibi komplikasyonları vardır.

Soğuk algınlığı ve alerji ilaçları prostat büyümesi ile ilgili sorunları arttırabilir. Bu nedenle bu hastalıklarla ilgili bir probleminiz olduğunda doktorunuza bilgi vermeniz ve doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanılmaması gerekmektedir.
Bu yazı saglikal.com sitesi için hazırlanmıştır.
Prostat bezi büyümesi olan biri bolca su içmeli, balık yağı ve keten tohumu takviyesi almalıdır. Soya ve ürünleri prostat kanserini önleyen maddeler içerdiğinden beslenmeye dahil edilmelidir. Kabak çekirdeği, taze domates prostat için oldukça faydalı ürünlerdir.

Alkol idrar üretimini arttırarak mesaneyi rahatsız eder. Kafein mesaneyi tahriş eder. şeker, kırmızı et ve süt belirtileri kötüleştirir. Bu nedenle azaltılması gereken maddelerdir. Gece uyku bozukluğu yaşanmaması için akşam 7’den sonra sıvı alımının sınırlandırılması, düzenli egzersiz yapılması ve mesanenin düzenli olarak boşaltılması önerilmektedir. Isırgan otu hormonları düzenlemekte oldukça yardımcı bir bitkidir. Bu yazı saglikal.com sitesi için hazırlanmıştır.

Yorum Yaz