Premature Bebek

Gebelikte 37 haftayı doldurmadan yapılan tüm doğumlarda doğan bebekler prematüre yani erken doğan kabul edilir. Otuzikinci haftayı tamamlamadan doğan tüm bebekler ise aşırı prematüre yani aşırı erken doğan bebeklerdir. Doğum ağırlığına göre sınıflandırmada ise 2500 gram altı bebekler düşük doğum ağırlıklı, 1500 gram altındaki bebekler ise çok düşük doğum ağırlıklı bebeklerdir.

Ülkemizde her yüz doğumdan 15’inde prematüre bebek dünyaya geldiği bildirilmektedir. Çok düşük doğum ağırlığı ya da aşırı erken bebek doğumu nadirdir.

Prematüre bebeklerde solunum problemleri, dolaşım yetmezliği ve düzensizliği, enfeksiyonal hastalıklar, kansızlık, beslenme sorunları ve kanamalar görülebilir. Prematüre bebekler genellikle yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde bakıma alınarak tedavi edilmeye çalışılır.

Teknolojik gelişmeler sonucunda prematüre doğumlarda yaşamda kalma şansı artmış, ancak bebeğin erken doğumu ile gelişmesi geri kalan sinir sistemi, görme ve işitme duyularında problemler, solunum güçlüğü ve psikososyal gelişimle ilgili şikayetler de artmıştır.

Yorum Yaz