Postmatür – Vaktinden Sonra Doğan Bebekler

Postmatür bebek son adet tarihine göre 42 hafta ya da daha uzun süren gebelik olarak tanımlanır. Sıklıkla gebelik süresi 280 günü 7 gün ya da daha fazla geçmiş bebekler postmatür olarak isimlendirilir. Gebeliğin uzamasının nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Postmatür bebekleri, zamanında doğmuş bebeklerden ayırmak göz kontrolü ya datıbbı kontrollerle de zor olabilir. Bu bebekler postmatür olarak isimlendirilmiştir, çünkü görünümleri ve davranışları 1-3 haftalık bebeklere benzemektedir. Postmatür bebeklerin sıklıkla doğum ağırlıkları fazladır, saçları ve tıpta lanugo olarak bilinen ince tüylü vücut bölgeleri vardır. Bebeğin anne karnında vucut çevresini kaplayan ve verniks kazeoza olarak tanımlanan beyaz renkli, yağlı koruyucu madde azdır ya da tamamen bitmiştir. Tırnakları uzun, saçları yaygın cilt saydam ya da pullanma şeklindedir. Anne karnında uzun sre kalma nedeniyle plasenta yetmezliği gelişti ise amniyon sıvısı ve bebek dışkı ile kirlenmiş olabilir. büyüme geriliği ya da anormal kalp atım ritmi gözlemlenir.

Hamilelik süresi arttığından bebek gelişmeye devam ederek normalden iri doğabilir. Fakat anne rahminin boyutu buna uygun değilse yağ dokusunu kaybedeceğinden zayıflama görülmesi normaldir. Büyük bebeklerde normal doğum travması görülme riski, küçük bebeklerde ise doğum kese ve kordonun dolanması gibi nedenlerle boğulma görülmesi riski fazladır. Büyük bebeklerde amniyo kesesindeki sıvı yetersiz gelmeye başlamış ve bebeğin mekonyum adlı dışkısı yoğun üretilmeye başladığından bebeğin ciğerine kaçıp hava yollarını kapatma olasılığı da bu ölçüde artmıştır.

Doğumun gecikmesi üç haftayı ya da daha uzun bir süreyi aştığından bebeğin hasta doğma ya da hayatını kaybetme riski daha da artmaktadır. Bebeği kaybetme açısından 43. haftayı geçen hamilelikler iki kat, 44 haftayı geçen gebelikler üç kat daha risklidir.

Yorum Yaz