Peptik Ülser

Peptik ülser, mide iç duvarında gelişen yaralara verilen isimdir. Mide ve yemek borusunda ağrı ve çeşitli rahatsızlıklara neden olur. İsim mide bezleri tarafından salgılanan pepsin maddesininden üretilmiştir. Mide sindirimi gerçekleştirmek ve bunu yaparken kendini sindirmemek için çeşitli maddeler salgılar. Bu salgılar olmasa mide ve bağırsaklar sindirim esnasında besinlerle birlikte sindirilebilirdi.

Tahmini olarak her 10 yetişkinin birinde ülser olduğu düşünülmektedir. Genellikle 30 yaşından sonra başlamasına karşın çocukluk yıllarında da ülser gelişimi oluşabilir.
Bu yazı saglikal.com sitesi için hazırlanmıştır.

Kötü beslenme ve stresin yıllar boyunca ülserin nedeni olduğu düşünülmüştür. Son olarak keşfedilen helikobakter pilori isimli maddenin ülserin en önemli nedeni olduğu bulundu. Mide ve bağırsak duvarlarını koruyan mukozada yaşayan bu bakteri genellikle bir soruna yol açmadan yaşamasına rağmen belli şartlar altında sindirim sistemine zarar vererek ülsere neden olur. Stres ve beslenme mide duvarına zarar vererek bakterilerin yerleşmesine uygun ortam yaratarak ülsere katkıda bulunabilir. Ayrıca bazı ilaçların kullanımı da ülserle sonuçlanabilmektedir.

Ülser dünyada çok yaygın bir hastalıktır. Helikopter pilori isimli bakteri pek çok insanı enfekte etmekte ve bunların bir kısmı ülserle sonuçlanmaktadır. H.Pilori isimli baktrinin tam olarak yayılımı bilinmemekle birlikte kirlenmiş su, yiyecek ya da yakın temasla bulaştığı düşünülmektedir.

Ülser kelime anlamıyla yara anlamına da gelebilmektedir. Sindirim sistemini ilgilendiren değişik ülser çeşitleri olduğu gibi sindirim sistemi ile ilgili olmayan ülserler de vardır. Bu nedenle ülserlerin ayrımının bilinmesi önemlidir. Sindirim sisteminde görülen ülserler başlıca ince bağırsağın ilk bölümünde gelişen duodenal ülserler, temek borusunda gelişen özofagus ülserleri ve midede gelişen gastrik ülserlerdir.

Sindirim sistemi ülserlerinde en sık görülen belirtiler: göğüz ağrısı ve yangısı, dışkıda kan görülmesi, iştahsızlık, mide bulantısı ve kusma, ağrı, kilo kaybıdır. Ülser tedavi edilmezse sindirim sistemi kanamaları ve tıkanmalara varabilecek kadar ciddi sonuçlara neden olur.

Sindirim sistemi ülserleri riskini h.pilori dışında etkileyen bazı faktörler vardır. Bunlar; mide ve sindirim sistemi mukozasını aşındıran ve mide asiti üretimini arttıran alkol kullanımı, besin alerjileri, sigara kullanımı ve strestir.

Doktor ülserin tipine göre teşhis yaptıktan sonra uygun ilaçlarla tedaviyi sağlayamaktadır. Tedavi edilmeyen vakaların çok ciddi sonuçlara neden olduğu bilinerek mutlaka hekime başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

Doktorun önerdiği tıbbi tedavinin yanısıra beslenme ve yaşam tarzı önerileri ile hastalığın ilerlemesi kontrol altına alınabilir ya da hastalığa karşı korunma arttırılabilmektedir.

Yoğurt ve kefir gibi yararlı bakteriler içeren gıdaların tüketimi, lahana suyu içmek, K vitamini içeren yeşil yapraklı sebzeler ve çinko içeren kepekli tahıllarla beslenmek önemlidir. Muz yemek, hatmi ve papatya çayları içmek mideyi yatıştıracak ve koruyacaktır. Özellikle kızılcık suyu zararlı bakterilerin mide duvarına yapışmasını engellemektedir.

Alkol, kafein, baharatlı yiyecekler, fazla tuz ve şeker midede asit üretimini arttırmakta ve belirtileri kötüleştirmektedir. Bu nedenle uzak durulması şarttır.

Ülser problemi olan kişiler sigara içmemeli, yemek borusuna asit akışını önleyici özel yastıklar kullanmalı, çeşitli nefes egzersizleri yapmalı ve stresi azaltmaya çalışmalıdır.
Bu yazı saglikal.com sitesi için hazırlanmıştır.

Yorum Yaz