Pasif İçicilik

pasif iciciPasif içicilik, istemsiz sigara içme veya çevrede içilen sigaranın dumanının solunması durumu olarak adlandırılır .
Pasif içicilik, sigara içenlerin nefes verirken çıkardığı “ana akım” ve sigaranın yanarken çıkardığı “yan akım”dan dolayı etkilenerek, sigara kullanmadıkları halde yada kullanıyorlarsa bile istemedikleri zamanlarda da sigara dumanına maruz kalarak sigara kullananlarla aynı hava ortamını solumak suretiyle bireysel olarak sigara içiyormuş gibi etkilenme durumudur.


Pasif içicilik, “ikinci el içicilik”, “gönülsüz içicilik” yada “korunmasız çevresel tütün içiciliği” gibi isimlerle de adlandırılır.

Sigara içmediği halde dumanlı havayı soluyanların kanlarında bile karbonmonoksit, nikotin ve diğer zehirli maddeler saptanmıştır . Sigara içmeyenler de, sigara içenlerin havasını solumak suretiyle düzenli olarak sigara içen tiryakilerde görülen bir çok hastalığa yakalanmaktadır. Pasif içicilik ile, akciğer kanseri, burun boşluğu kanserleri ve kalp hastalıklarına bağlı ölümler sık olarak görülür.

Pasif içicilik, ayrıca çocukların sağlıklarını da olumsuz etkileyerek bronşit, pnömoni,
astma oluşumu yada var olan astımın ağırlaşması, orta kulak enfeksiyonları ve “glue ear” denilen toplum kaynaklı kulak içi yapışıklığa neden olan rahatsızlığa da yol açar İyi havalandırma ancak sigara dumanının irritasyonunun azalmasına yardım edebilir, zehirli bileşenlerini temizleyemez. Havalandırma ile sadece sigara dumanının kokulu olan gaz kısmı dışarı çıkar. Toksik tanecikler havada asılı kalır ve tıpkı radyasyon gibi uzun süre ortamdan temizlenemez.

Yorum Yaz