Parmak Emme

Parmak emmek çocukluk döneminde başlayan parmakları ağıza sokma alışkanlığıdır. Stresi gidermekten daha rahat hissetmeye uzanan bir neden yelpazesi vardır.

Tüm çocukların yarısı yaşamlarının ilk haftasında emme ile ilgili sorunu olmuştur. Heniz doğmadan ultrason resimlerinde bile parmak emen pek çok bebek görülmektedir. Bebeğin dünyası nesneleri keşfetmek için emmeye yatkındır. Dünyanın her yerinde çocuklar tarafından devam ettirilen bir alışkanlıktır. Baş parmağı emme güvenlik, konfor ve rahatlamanın çocuk dünyasındaki karşılığıdır.

Parmak emmek erken yaşlarda çocuk tarafından çoğunlukla terkedilmektedir. Ruhsal ya da fiziksel bir sorunun habercisi olarak düşünülmez. Bazı çocukların diğerlerine göre emmeye daha yatkın olduğu düşünülür. Erkekler kızlara oranla daha fazla parmak emmektedir. Parmak emmeyen çocuklar kendini güvende hissedebilmek için başparmağı bükme, battaniye, emzik ya saç emme, başkalarının saçlarını okşama gibi hareketler yaparlar. Bebeklik sonunda geçecek normal alışkanlıklardır.

19. yüzyılda parmak emmenin çok zararlı olduğu düşünülmüş, bu alışkanlığı gidermek için parmaklar bağlanmış, sarılmış, eldiven giydirilmiş ve acı verici uygulamalara gidilmiştir. Parmak emme korkunç ve utanç verici bulunmuştur. Sonunda durum anlaşılmış ve çocuklar kendiliğinden geçecek bu alışkanlıkları işe serbest bırakılmışlardır.

Hemen hemen tüm bebekler parmaklarını emmektedir. Gece-gündüz farkı gözetmeden emmeye devam edilir. Büyüdükçe bu alışkanlık daha az zaman almaya başlar. Okul öncesi dönemde sadece gece uykularında emilmeye devam edilir. Çocuk için eğlence olarak kabul edilen bu davranışın engellenmesi çocukta strese neden olur. Çocuğun parmak emmesi ile ilgili sorun olup olmadığı için bir diş hekimine başvurulabilir. Devam eden parmak emmeler diş yapısını bozabilir. Okul çağına geldiği halde parmak emmeye devam ediliyorsa bu durum artık bir sorun haline gelmiştir. Arkadaşları tarafından alay konusu edilen çocuğun psikolojik problemler yaşaması mümkündür. Bunu diş yapısının bozulması izler. Çocuk bu alışkanlığı terketmekte sorun yaşıyorsa aile bir uzmandan yardım almalıdır.

Büyüdüğü halde alışkanlığını bırakamayan çocuklar için değişik metodlar izlenir. Ancak negatif baskı yapılmasından kaçınılmalıdır. Daha önce parmak emmediği halde birdenbire parmak emmeye başlayan ve bebeğe nispeten büyük olan bir çocuk psikolojik bir travma yaşamış olabilir. Boşanma, evcil hayvanın kaybı, aile sorunlarına tanık olma parmak emmeye başlanmasına neden olabilir.

4-5 yaşlarında devam eden parmak emmelerde bir hekimden yardım alınmalıdır. Diş hekimleri parmak emmeyi engelleyici plaklar önermekte ve psikolojik yardımla sorun atlatılabilmektedir.

Yorum Yaz