Otizmde Yunuslarla Terapi

Hayvanlar, otistik çocuğun gelişmesine olumlu katkıda bulunabilir ve ebeveynlere iyi birer yardımcı olabilir. Bazı otistik çocukların hayvanlarla daha iyi iletişim kurabildikleri bilinmektedir. Çevresiyle sosyal ilişki kurmada zorlanan çocuk, hayvanlarla iletişime geçip, onları okşamaktan büyük bir mutluluk duyabilir.

Davranış bozukluğu bulunan çocuklarda hayvanların bir terapistin işlevini yüklendiği, ABD’de yunus balıklarıyla yapılan olumlu deneyimlerden bilmekteyiz.

Yunuslarla iletişim sonrası, sağ ve sol beyin yarı kürelerinin koordinasyonunda artış görülmektedir. Yunuslarla yüzmek mutluluk ve insan beyninde rahatlama, huzur vermekte, bağışıklık sistemini güçlendirmekte, farkındalılığı, dikkati ve kendini kontrolü ilerletmekte ve bireyin sınırlarını ve kendine güvenini hissettirmektedir. Dış dünyaya ilgi ve merak büyümekte, insan ilişkilerinde gelişme gözükmektedir.

Yunuslarla etkileşim terapisi (DAT: Dolphin – Assisted Therapy) olarakta bilinen yunuslarla terapi Amerika, Rusya, Meksika, İsrail ve Türkiye’de yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu amaçla açılan terapi merkezlerinin sayısı hızla artmaktadır. Bu merkezlerde otizmli çocuklar önce iskeleden, daha sonra ise suyun içine girerek yunuslarla etkileşmektedir.

One Response to “Otizmde Yunuslarla Terapi”

  1. Elif Says:

    “otistik çocuğun gelişmesine olumlu katkıda bulunabilir ve ebeveynlere iyi birer yardımcı olabilir” başlığı ve düşüncesi adına, sağlık bakanlığından bile onaylı olmayan ve kanıtlanabilmiş bir özelliği de bulunmayıp sadece “olasılık” üzerine yardımcı olabilir adı altında yapılan bu sektör birilerine para kazandırmakta ve yunusların hayatlarını olumsuz yönde etkilemektedirler. Lütfen bu gibi kurum ve kuruluşlara daha çok gelir sağlama amaçlı bu haberi kaldırmanızı rica ediyorum. Bu sektör yüzünden bir çok yunus ölmekte, zor hareket yapmaları istenmekte ve bir çok yavru yunus anne karnındayken havuzların vermiş olduğu yetersiz derinlik ve alandan, yapılması gereken zorlu hareketler yüzünden hayatlarını kaybetmekte. Bunun yardımcı olabilecek hiçbir faydası yoktur. Denize ve okyanuslara ait bu canlıları oldugu yerde bırakmalıyız. Para kazanmak için ya da insanlara eğlence olsun diye dar alanlara hapsedilmemeliler. Elbette otistik çocukların durumları da önemlidir ama bu bir tedavi yöntemi değildir.


Yorum Yaz