Otistik Bozukluk

Otizm iletişim ve sosyal becerilerde ciddi gecikmelere neden olan sinir sisteminin gelişimi ile ilgili bir bozukluktur. Otizm etkilerinin geniş bir yelpazesi ve şiddet dereceleri vardır. Otizm belirtileri ortalama 3 yaşlarında ortaya çıkar ve hayat boyunca devameder. Bazı çocuklar destekle kendi ihtiyaçlarını karşılayabilirken bazıları ömür boyu yardıma ihtiyaç duyarlar.

İletişim ve sosyal etkileşimlerin yanısıra çocuklar sıklıkla dış dünyadan kendilerini soyutlarla ve kendi içlerinde bir dünya geliştirirler. Çocukları en çok etkileyen nörolojik hastalık olan otizm istatistiklere göre her 150 çocuktan birini etkilemekte ve erkek çocuklarda kızlara oranla 3-4 kat daha fazla görülmektedir.

Otizmin nedeni olarak beynin çeşitli bölgelerinde bulunan anormallikler gösterilir. Bu anormalliklere genetik etkenler, ağır kimyasallar ve zehirler gibi çevresel etkenler, oksidatif stres ve beyin iltihapları neden olaiblir. Otistik çocukların sindirim sistemi problemlerini yaygın yaşamalarından yola çıkılarak beslenme düzeni ile ilgisi araştırılmakta ve gıda toleranssızlığı da ihtimaller arasında gösterilmektedir. Aşıların içinde bulunan çeşitli maddelerin yol açabildiği üzerinde durulmuş ancak bu durum kanıtlanamamıştır. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Otizmin tedavisi yoktur. Ancak erken teşhis ile yaşam kalitesinin geliştirilmesi söz konusudur. Değişik yöntemler, terapi ve beslenme ile gelişimin ilerletilmesi ve öğrenme sağlanabilir. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Otizmin belirtileri büyük ölçüde değişiklikler gösterebilir. İşaretler davranış, dil ve sosyal olarak üçe ayrılır.
Davranışa yönelik belirtiler : Alışılagelen rutinlerin değişmesine başa çıkamama, yerinde duramama, baş sallama, durmaksızın tempo tutma, aniden sinirlenme, katı davranış kalıpları geliştirme ve bunları uygulayamazsa derin hayal kırıklığı yaşama, başkaları tarafından dışlandığını düşünme, gürültü, ışık, hareket ve sese aşırı duyarlılık, bunlara sabitlenme, araçları amaçları dışında kullanma, alışılmadık oyunlar oynama, seçici beslenme alışkanlıkları, mide ve sindirim sistemi sorunları.
Dile yönelik belirtiler: Anormal ses ve ritim kullanma (robot konuşması), tek yönlü dil (iletişim kurmadan), geç konuşma, garip sesler çıkarma, daha önce öğrenilen kelimeleri deforme etme, kelime ya da cümle gruplarını tekrarlama.
Sosyal becerilere yönelik belirtiler: Göz temasını sürdürememe, kendi korumada güçlük, dikkatsizlik, tek başına oynamayı ve yalnız kalmayı tercih etme, kalabalık içinde kalmaya olumsuz tepki, duyarsız yorum ve düşünceler belirtme, sert kurallarına uymayanlara aşırı tepki.
Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.
Otizmin küçükken teşhis edilebilmesi için bazı özel işaretler vardır. Bu işaretleri gösteren bebekler bir hekime götürülmelidir. Yaşamın ilk yılında anne-baba, aile ve evcil hayvanlarla göz teması kurmama, beklenilen etkileşimlerin kurulmaması. İlk yaşında bebeklere özgü sesleri çıkarmama, gel vb. el hareketleri yapmama, 16 aylık olmasına rağmen tek kelime etmemiş olma, iki yaşına gelmiş olduğu halde cümle kuramama.
Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.
Otizm riskini arttıran faktörler hamilelik ya da doğumda aşırı zorlanma ve travma yaşama, erken doğum, sindirim sistemi sorunları, ağır metal ve zehirlere maruz kalma, ailede otizm olmasıdır.
Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.
Otistik çocuklar beslenme düzenlerinden büyük fayda sağlayabilir. Mümkün olduğunca çeşitli beslenmelidir. Farklı gıdalar teşvik edilmelidir. Yoğurt, kefir ve süt ürünleri otizmin getirdiği sindirim sorunları için faydalı bakteriler içerir. Protein için kümes hayvanları, balık, fasulye ve baklagiller tercih edilmelidir. Organi meyve ve sebzeler, kepekli tahıllar, zeytinyağı ve keten tohumu kullanılmalıdır. Zihinsel işlevlerin güçlendirilebilmesi için multivitamim-mineral takviyeleri kullanılmalıdır. İşlenmiş gıdalar, doymuş yağlar ve şekerler yedirilmemelidir. Katkı maddeleri, boyalar, yapay tatlandırıcı ve koruyucular otistiklerde telaffuz ve okuma güçlüklerini tetikler. Alerjen maddeler beslenmeden elenmelidir. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Otistik çocuklara sosyal beceri eğitimi verilmesi zorunludur. Yerel otizm dernekleri, öğrenme kulüpleri ile bağlantı kurulmalıdır. Masaj, akapunktur, düzenli egzersiz, su terapisi ve yüzme, müzik ve sanat etkinlikleri faydalı olmaktadır. Çocukların büyük ölçüde duygusal desteğe ihtiyacı vardır.Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Yorum Yaz