Ortopedik Engel Nedir?

Ortopedik engel kişinin eğitim ve iş yaşamındaki performans ve başarısını etkileyen, doğuştan ya da daha sonradan oluşan, tüm tedavi ve önlemlere karşın sinir sistemi, kas, eklem ya da iskelet sisteminin normal çalışmasının sağlanamadığı durumdur.

Doğuştan olan ortopedik engeller; kalça çıkıklığı, ayak çarpıklığı, el – kol ya da ayak – bacak eksikliği, omurga sorunları ve felçlerle meydana gelebilir. Gebeliğin özellikle ilk 3 ayında görülen ateşli hastalıklar, kazalar, kızamıkçık hastalığı, yeterli beslenememe ve sistemik hastalıklar bebekte ortopedik engel oluşmasının nedenleridir.

Ortopedik engeller doğum öncesi oluşabildiği gibi doğum sırasında ve sonrasında da oluşabilmektedir. Geç ve zor doğum, doğumda oksijensiz kalma ve zedelenmeler felç ve beyin özürlerine neden olmaktadır.

Ortopedik engellerin büyük kısmı ise ileriki yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Trafik ve meslek kazaları, deprem, yangın, nükleer kaza gibi toplumsal felaketler, felçler, lepra, verem, kalp ve damar hastalıkları ile romatizma hastalıkları ortopedik engel oluşmasına nedendir.

Ortopedik engelliler, özel rehabilitasyon ve fizik tedavileri ile daha iyi duruma getirilebilmekte, psikolojik terapiler ile durumla başetmeleri sağlanmaktadır.

Ortopedik engel tüm engellerde olduğu gibi bireyin ve ailesinin sorunu olmaktan çok toplumu ilgilendiren bir durumdur. Çevre düzenlemeleri, platform uygulamaları gibi engelli bağımsızlığını daha da çok arttıracak uygulamalar duyarlı toplumlarca düşünülmeli ve bu konuda harekete geçilmelidir.

One Response to “Ortopedik Engel Nedir?”

  1. muzaffer Says:

    verem, ortopedik engelliliğe nasıl neden olur


Yorum Yaz