Normal Doğumun Avantajları

Normal yani vajinal doğum, insan doğasına uygun doğal bir yöntemdir. Doğumu izleyen çok kısa sürelerde lohusa günlük hayatına dönebilir ve emzirmeye başlar. Normal doğum yapan anneler hastanede daha kısa zaman kalmaktadır.

Bebek normal doğum sırasında basınca maruz kalır. Bu da akciğerlerin dış dünyaya daha kolay uyum sağlamasına neden olur, kolayca soluk alıp verebilir. Ayrıca herhangi bir anestezi maddesinin uygulanmasına gerek olmadığından bunlardan etkilenmez. Bebek ve anne arasındaki iletişim daha çabuk başlamaktadır.

Normal doğumda da gerek anne gerekse bebeğin sağlığı için tehlikeli durumlar oluşabilmektedir. Doğum yolu yırtıkları, idrar yolu enfeksiyonları ve kalın bağırsağın sarkması gibi sorunların oluşabilme ihtimali nedeni ile hamileler normal doğumdan çekinebilir. Doğum sancıları oluşacağı, beklenmeyen bir anda doğumun başlayacağı ve ilk doğumunu yapacak kadınlardaki bilinmezliğin verdiği endişe onları sezaryenle doğuma yönlendirmektedir.

Epizyotomi denilen doğum kesisi ile normal doğum yapma yönteminde vajina çevresinde yırtılma ya da deformasyonlar olmadan doğum sağlanmaktadır. Sonuç olarak epizyotomi uygulansın ya da uygulanmasın normal doğum yapan kadınlar sezaryenle doğum yapanlara oranla günlük yaşama dönme süreleri çok erkendir.

Sezaryenle doğum yapanlar cerrahi işlem nedeni ile kendi kişisel bakımlarına da bebeğin bakımına da geç başlamakta bu nedenle bir yardımcıları olma zorunluluğu doğmaktadır.

Normal doğumun tüm avantajlarına rağmen ilk doğumunu sezaryenle yapmış bir kadının, normal doğumu denemesi sağlık durumu için risk taşımaktadır. Bu nedenle bir defa sezaryen olan kişi izleyen doğumlarını da sezaryenle yapmalıdır.

Yorum Yaz