Müzikle Tedavi

Müzikle tedavi ses ve nağmelerin, vucut yapısı ve duygusal duruma etki edebilecek şekilde düzenlenmiş bir repertuara göre, süreklilik arzedecek biçimde hasta tedavisinde kullanılmasıdır.

Müzikle tedavi, ruhsal ve bedensel sorunları olan çocukların ve yetişkinlerin psikiyatrik durumlarını belirlemede yol gösterici bir iletişim yöntemidir. Diğer yandan müzikle tedavi, toplumdaki sosyal ilişkilerin geliştirilmesi, bireylere güven duygusunun kazandırılması ve bedensel sorunları olan bireylerin fiziksel egzersizleri kolaylıkla gerçekleştirebilmeleri açısından önem taşımaktadır.

Müzik tedavisi, dünyanın farklı yerlerindeki farklı dallara eğilmiş birçok uzman tarafından tanımlanmıştır. Diğer sanat dallarında olduğu gibi müziğin tek bir tanımı yapılması mümkün değildir. Fakat yapılan tanımlamaların pek çoğu müziğin terapi etkisi olduğunu belirtmektedir. Müzik tedavisi geleneksel tedavi yöntemlerini pekiştiren, uygulanmasında hastaya zararı olmayan, psikolojik ve sosyal bir tedavi yöntemidir.

Tıbbın geldiği nokta, meditasyon, yoga, bitkisel masajlar gibi gevşetici teknikleri gibi müziği de destekleyici alternatif tıbbın bir parçası olarak kabul etmiştir. Günümüzde alternatif tıp hastalarda daha sık uygulama alanı bulabilmektedir.

Müzikle tedavi, hastaya zarar verme tehlikesi olmayan ve rahatlamaya yönelik olmakla birlikte, hastayı da içine alabilecek bir alternatif tedavidir. Yanık, konuşma güçlüğü, çocuk felci, kalp problemleri olanlarda ve özellikle kemoterapi alanlarda ilaçsız bir yöntem olarak kabul edilmiştir. Hastanın kendi iç dünyasından çıkışı ile sosyalizasyonu için de uygun bir rahatlama tekniğidir.

Yorum Yaz