Migren Çocukların da Derdi

Migren, kız ya da erkek ayırdetmeksizin çocuklarda ve ergenlerde de görülen bir problemdir. Çocuklar da migren atağı yaşar, ancak genellikle teşhis edilmediğinden erişkin yaşlara kadar tedavi edilmez.

Çocuklarda görülen migren atakları erişkinlerinkine benzemez. Çocuklardaki ataklar bir ya da birkaç saat süren, kısa süreli ve seyrek ataklardır. Yetişkinlerde görülmeyen karınsal migren adlı bir belirtileri vardır. Çocuklardaki migren daha çok tek taraflı, alnın ya da kafanın tam ortasında ağrı yapar. Işık ve bazı renkleri görme sorunu olabilir.

Çocukluk çağında migren sorunu yaşayanların yüzde 70’inde baş ağrısına eşlik eden karın ağrısı, bulantı ve kusma vardır. Başın arkasının ağrıması çok nadirdir. Ağrının yanında baş dönmesi olabilir. Atak genellikle uyunup uyanılmasının ardından sona erer.

Migren ne kadar şiddetli olursa olsun bir çocuğu uykusundan uyandırmaz. Sabah erken saatlerde başlayan ve uykudan uyandıran şiddette, başın arkasında yoğunlaşan bir ağrı başka sorunların belirtisi olabileceğinden doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir. Belirtiler tümör, menenjit gibi durumlara işaret ediyor olabilir. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Karınsal migren oalrak bilinen karın ağrısı, bulantı ve kusmalar ataklar sırasında pek çok kere tekrarlanabilir. Gün içinde birden fazla, ay boyunca bir kaç defa olabilir. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Belirtilerin pek çok hastalığa benziyor olması nedeniyle çocukluk dönemindeki migrenler fazla bilinmezler. Ayrıca hekimler çocukları migren hastası olarak tanımlamanın psikolojilerini ve hayatlarının daha sonraki bölümlerini etkileyeceğini düşündüklerinden teşhis koymakta isteksizdir. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Tedavi edilmeyen çocukluk migreni tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi ataklar sırasında günlük hayatı etkilemektedir.Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Yorum Yaz