Meyve ve Sebzeler Nasıl Yıkanır

Avrupa EHEC virüsü ile sarsılıyor. Virüsü taşıyan besinlerin yeterince temizlenmemesi ile bulaşması kolaylaşan hastalık onlarca can aldı ve almaya devam ediyor. Bir buzdolabının en kirli parçası içinde bulunan besinlerdir. Satın alınan herhangi bir sebze ya da meyve taze mantar, küf ve gram başına 2 milyon bakteri taşıyabilmektedir.

Bizler besin hazırlarken oda sıcaklığında, musluk suyu ile yıkamanın yeterli olduğunu düşünürüz. Bu bazı durumlarda besin üstündeki bakterilerin yüzde 98’ini giderse de kalan %2’lik bölüm hala tehlike oluşturmaya devam etmektedir.

Meyve ve sebzeleri yıkarken dikkat edilmesi gereken kurallar vardır.

Kabukları yenilebilir meyve ve sebzeler – ki bunlar elma, şeftali, domates, kabak, biber vb.dir- akan suyun altında 30-60 saniye tutulur ve fırçalanır. Kabuğu yenilebilen ancak fırçalandığında hasar görmesi muhtemel besinlerde parmakla ovma yoluna gidilmelidir. Ovma inatçı bakterilerin büyük çoğunluğunu ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Kabuklu olan ancak kabukları tüketilmeyen besinlerde – kavun, karpuz, portakal, muz vb. – yine 60 saniye boyunca akan suyun altında bulundurularak kullanılmayan bir diş fırçası ile ovulmalıdır. Diş fırçasının kılları kabukta bulunan derin çiziklere sokulmalıdır. Tüm besinlerde yıkama işlemi bitince o besine tekrar dokunmadan önce eller yıkanmalıdır. Hatta bu besinleri kesecek olan bıçakları da yıkamak gerekir. Eller ve bıçaklar bir besinde mikropların yayılması için en önemli etkenlerdir.

Bir demet üzerinde büyüyen üzüm, çilek gibi besinlerde bir süzgeç kullanılarak 1 dakika boyunca su püskürtme yoluyla dökülmeli ve ardından derin bir kaptaki suyun içine daldırıp çıkarma ve kağıt havluyla durulama işlemi yapılmalıdır.

Ispanak, marul gibi yapraklı pesinlerde dış yapraklar atılmalı ve 1 dakika boyunca soğuk su altında tutulmalıdır. Ardından bir salata kurutucusu ya da kağıt havlu ile kurulanmalıdır. Ön yıkama yapılmış yeşilliklerde bu kural değiştirilmemelidir. Bakterilerin tamamını öldürmeye yetmese de yıkama sularında limon ya da sirke, ya da bu iş için özel hazırlanmış karışımları kullanmak daha faydalı olacaktır.

One Response to “Meyve ve Sebzeler Nasıl Yıkanır”

  1. salih Says:

    Selam, her türlü sebze ve meyvenin kimyasal tarım ilaçları ile sulama sularından ve taşınma esnasında barıdırdıkları tüm mikroplardan dezenfekte etmenin en güzel basit ve ucuz yolu musluk suyunda yıkadıktan sonra bir leğen veya o anki sığabilecek kap içerisine sirke koyulmuş suda 10 15 dakika bekletmektir. Sirke en iyi antiseptik üründür.arındırır ve mikropları öldürür.bilginize…


Yorum Yaz