Menopoz Doğal Bir Süreçtir

Menopoz bir kadının yaşamının doğal bir aşamasıdır. Yumurtlamanın sona ermesidir. Sağlıklı bir kadının yumurtalıklarında yaklaşık bir milyon adet yumurta bulunmaktadır. Adet kanamalarının başlaması ile her ay yumurtlanmaya başlanır. Yıllar geçtikçe yumurta sayısı giderek azalır. Menapoz yumurtlama durur ve östrojen-progesteron hormonlarının üretimi kesilir. Böylece kadın doğal yollarla gebe kalamaz.

Menapoz esnasında vücut hormonal dengesi problemli olan kadınlarda kronik stres, uyku sorunları, yetersiz beslenme gibi şiddetli belirtiler görülebilir. Vücutta yağ üretimi artar ve kilo alınabilir.

Menapoz için ortalama yaş 51 olarak düşünülmektedir. Ancak 40-55 yaşları arasında doğal menapozlar görülebilir. Menapozdan önceki on yıla perimenopoz dönemi denilmektedir. Bu dönemde adet döngüsü düzensiz hale gelebilir ancak gebe kalmak için bir engel bulunmamaktadır.

Menapozun istenmeyen etkilerinin nedeni östrojen hormonundaki dengesizliktir. Progesteron, testosteron hormonları ve kortizol seviyeleri değişmekte ve bu değişiklikler şikayetlerin şiddet ve süresini belirlemektedir. Bu etkiler genetik nedenler, etnik köken, kültürel etkenler ve hatta psikolojik tutumlara göre değişebilir. En bilinen menapoz şikayetleri; yorgunluk, uyuşukluk, baş ağrısı, unutkanlık, kilo alınması ve vücutta su tutulumu, gece terlemeleri, ruh halinde ani değişmeler, idrar yolu enfeksiyonları, düşük cinsel istek, sinirlilik, depresyon ve endişe ile vajinal kuruluktur. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Menapoz genellikle doğal olarak ortaya çıkmakla birlikte beklenenden erken görülebilir. Bunun nedeni tıbbi tedaviler, kemoterapi ve radyoterapi, yumurtalık yetmezliği, bağışıklık sistemi çöküşleri, genetik etkenler, yumurtalıkların cerrahi operasyonu olabilir. Yine de erken menapoz görülen kadınlar, toplam kadınların yüzde birini oluşturmaktadır. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Hormon tedavisi çok gerekli olmadıkça önerilmeyen bir tedavidir. Çünkü yararları zararlarının yanında hafif kalmaktadır. Hormon tedavileri kalp hastalığı, felç ve meme kanseri riskini arttırmaktadır. Zihinsel gerileme ve hafıza problemlerine neden olmaktadır. Bu nedenle çok gereken durumlarda ve en düşük dozlarda kullanılmalı ve süresi 5 yılı geçmemelidir. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Menopoz dönemi ve öncesindeki kadınlar beslenme ve yaşamsal ihtiyaçlarını bu döneme göre düzenlemelidir. Sebze, meyve, kepekli tahıllar, baklagiller temel gıdalar olmalıdır. Özellikle brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar, lahanaya ağırlık verilmelidir. Soya kemik sağlığı ve meme kanseri riski için önem taşımaktadır. Keten tohumu, balık, fındık ve omega-3 yağ asitleri bolca alınmalıdır. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Alkol, kafein, baharat sıcak basmalarını kötüleştirir. Kırmızı et, kızartma yağı ve işlenmiş yiyecekler kalp sağlığını bozacağından tercih edilmemelidir. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Menapoz öncesi ve esnasındaki kadınlar streslerini yönetebilmeli, düzenli egzersiz yapmalı ve sigara içmemelidir. Fazla sıkı giyinmemek, gülmek ve kendilerini mutlu eden aktivitelerde bulunmak bu dönemde oldukça faydalıdır. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Yorum Yaz