Meme Küçültme

Kusursuz göğüsler herkesin rüyası olsa da bu şanslı topluluğu oluşturan kişilerin sayısı ne yazık ki çok fazla değil. Basın ve yayın organlarında gördüğümüz güzel göğüsler pek çok kişi için erişilmez birer örnektir.

İri göğüsler sadece görüntüsel anlamda değil, fonksiyonel olarakta istenilmez. Göğüsleri taşımanın zorluğundan doğan bel ve sırt ağrıları ile sarkmaların oluşması iri göğüslerden kurtulmanın çarelerini arattırır. Çok iri göğüsler boyun ağrıları, duruş bozuklukları ve kalıcı kamburluk, deride hassasiyet ve sütyen kullanımından meydana gelen doku eziklikleri ile karşı karşıyadır.

Memelerin büyük olmasından çok sarkıklığı şikayet konusudur. Çünkü tüm ağrı ve acıların kaynağı biraz da memelerin sarkık olmasındandır. Çünkü memesini silikon gibi yapay yollarla büyüten kişilerde bu problemler yaşanmamaktadır. Memenin büyük oluşundan çok sarkık ya da dik olması problemleri belirlemektedir.

Bir kadın vücut dili ile memelerinden memnun ya da şikayetçi olduğunu iletmektedir. Duruşu, hareketleri psikolojik durumunu yansıtır. Göğüsleri içine çekik, omuzları önde olan kadınlar göğüslerini saklama ihtiyacı içindeyken farkında olmadan ağrılarını da arttırırlar.

Meme küçültmenin yolu cerrahi operasyondur. Bu operasyonun ana amacı meme kütlesinin azaltılması ve bunu yaparken mümkün olduğunca az yara izi bırakılarak iki memenin birbiri ile simetri içinde bulunmasıdır. Devamında meme ucunda hissin kaybedilmemesi ve emzirme şansının köreltilmemesi de yan amaçlardır.

Meme küçültme ameliyatları temelde her yaşta kadına uygulanabilir. Ancak genellikle hamilelik ve emzirmeyi düşünen kadınlarda uygulanmamalıdır. Bunlar ameliyat sonrası elde edilen formu bozucu durumlardır.

Meme küçültmede kullanılan 30-40 değişik cerrahi yöntem vardır. Küçük değişiklikler içeren yöntemler birbirine bener olmakla birlikte, yara izlerini minimuma indirmek için sürekli yeni teknikler geliştirilmektedir.

Göğüsler bir kadın için önemli organlardır. Ameliyat sonrası memnuniyet içinde olmaları çok önemlidir. Aynı şekilde ameliyat geçiren kişinin partnerinin de ameliyat yarasına karşı tutumu cinsel hayatın devamını belirleyebilir.

Kadınların büyük çoğunluğunda memeler birbiri ile simetrik değildir. Her ne kadar dışarıdan farkedilmese de kadınların memeleri birbirinden farklıdır. Belirgin olan asimetri kadınlar için önemli problem oluşturabildiğinden yine küçültme ameliyatları ile eşleme yoluna gidilmektedir. Aynı işlem memeyi büyütücü yapay doku eklenmesi ile de yapılabilirken vücuda artı bir madde koyulmaması açısından küçültme ile yapılması daha sağlıklı bulunmaktadır.

Yorum Yaz