Meme Kanserinin Belirtileri

Meme kanseri kadınlar arasında en sık görülen kanser çeşididir. Erken teşhisin tedavide büyük önem taşıdığı bu kanser türü bazı tetkiklerle kolayca anlaşılabilmekte ve tedavisine başlanabilmektedir.

20 yaşını aşan her kadın ayda bir kere kendi kendine meme muayenesi yapmalı, 30 yaşını aşan her kadın üç yılda bir, 40 yaşını aşan kadınlar ise her yıl düzenli fiziksel tedaviden geçmelidir. X ışını ile meme tarama yöntemi olan mamografi 40 yaşından sonra her yıl yapılmalıdır. Önlenebilir bir kanser türü olan meme kanseri ülkemizde Kanser erken teşhis, tarama ve eğitim merkezlerinde (KETEM) ücretsiz olarak araştırılmaktadır.

Meme kanserinin en sık rastlanan belirtisi memelerde kitle oluşumudur. Ağrısız ya da hafif ağrılı kitleler, sert, çizgileri düzensiz ve kolay bulunabilirdir. Kendi kendine düzenli meme muayenesi yapan kadınlar memelerindeki farklılığı rahatça hissedebilmektedir.

Meme kanserinde ağrı genellikle ileri dönemlerde görülür. Bıcak saplanır gibi bir ağrı olarak tanımlanan bu ağrı devamlılık göstermez ve keskindir.

Meme başında oluşan akıntıların beşte biri meme kanseri kaynaklıdır. Ancak genellikle zararlı olmayan hastalıklarda kanserden daha fazla rastlanır. Kitle varlığında kitleye baskı uygulanması sonucu meme başından akıntı gelir.

Memede bulunan tümör büyümeye başlayınca deride değişiklikler izlenir. Meme başının kitleye doğru yönelmesi, meme başında yükselme, memenin hareket yeteneğinin kısıtlanması, portakal kabuğuna benzeyen görünüm, meme başında şişkinlik, kızarıklık, yara oluşumu bu türden belirtilerdendir.

Yorum Yaz