Lenslere Genel Bakış

Artık teknoloji öylesine ilerledi ki, eskiden olduğu gibi göz kusurlarını tedavi etmede tek yönteme bağlı kalmak zorunda değiliz. Gözde olan miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırılma kusurlarını çözmek, göz tembelliğini düzeltmek için artık gözlüklerin yanısıra kontakt lens kullanımı ve ameliyatlar kullanılıyor. Gözlükler yeni cam ve çerçevelerle ihtiyaçları daha iyi karşılarken, ameliyatlar kornea ve mercek üzerinde çok kısa ve acısız olarak gerçekleştiriliyor.

Kontakt lensler de teknolojinin ilerlemesi ile uyumlu bir hale gelerek sert, geçirgen, yumuşak değişik formlarda üretilmeye başlandı. Hastanın sağlığı ve rahatlığını ön plana alarak hazırlanmakta olan lensler sadece kırılma kusurlarını dzeltmek ve kozmetik amaçlı olarak değil çok odaklı görünüm kusurlarını giderici ve kişiye özel olarakta üretilmekte. Bugun kontakt lensler gözlük ve ameliyat ile giderilemeyen kusurları da tedavi edici bir sistem haline gelmiş durumda.

Aslında üretilen her bir çift lens kişiye özeldir. Çünkü farklı sorunlar, farklı göz yapıları için binlerce değişik çeşitte lens üretilmektedir.

Ameliyat ile giderilmeye çalışan kırılma kusurları yeterince düzeltilemeyerek ilerleyebilir ve tekrar ameliyat gerektirebilir. Ameliyat yapılamayan durumlarda da lens kullanılması zorunlu hale gelebilmektedir.

Lens kullanan hastanın kırılma sorununda bir ilerleme ya da gerileme olursa aynı lensleri kullanmaya devam etmemeli ve yeni durumuna uygun lensler edinmelidir. Tabi ki bunu göz hekiminin kontrolü altında yapmak uygundur.

Lens kullanımının en önemli nedenlerinden biri de görünümdür. Göz sorunu olsun olmasın bugun pek çok kişi göz renginden memnun olmayarak renkli lenslere yönelmektedir. Ayrıca kırılma kusuru olan ve gözlük kullanmak zorunda kalanlar da gözlükle ilgili ön yargılı düşünceler yerine lens kullanımı ile daha rahat ettiklerini belirtmektedir.

Gözlük camlarının üretilme koşullarında merkezden 15-20 derece görülecek şekilde ayarlanırlar. Daha dışarıya olan bakışlarda net olarak algılanmayan bölümler kalabilmektedir. Ancak kontakt lenslerin sürekli merkezde bulunması nedeni ile böyle bir sorun yaşanmaz.

Astigmat sorununda gözlük kullananlar ilk takılmada eğri olarak görürler, buna karşın lensler de bu sorun olmaz. Lens teknolojisi gözlüğe karşı büyük ayrıcalıklar taşımaktadır.

Yorum Yaz