Lazerle Cilt Soyma

Yara izleri, sivilcelerden kalan izler, kırışıklık ve deri lekelerini gidermek için kullanılan metodlardan biri de lazerle zoymadır. Deri üzerine genellikle sıcak karbondioksit gazıyla birlikte lazer ışını iletilmesi ile uygulanır.

Dermatolog deri yüzeyinin dayanabileceği şiddetteki ışını ilgili bölgeye odaklayarak izlerin olmadığı derinliğe kadar soyma işlemi yapar. Üstte bulunan ölü tabakaların yakılması sonucu alttan sağlıklı ve hasarsız deri çıkar. Ortaya çıkan deri daha sıkı ve düzgündür.

Bu tür soyma operasyonlarında genellikle lokal anestezi yani bölgesel uyuşturma kullanılsa da çok rahat olmayan hastalarda genel anestezi yapılabilmektedir.

İşlemden sonra bir-2 gün boyunca sargılı kalan yüzeylere merhem tedavisi uygulanabilir. Bu sırada deri şiş ve acılıdır. Birkaç günden sonra deri kabuk başlar ve iyileşme sürecine girilmiş olur. İyileşme sürecinin başlaması ile birlikte dermatolog kendi karar vereceği bir zamanda sargıları açar. Cilt 10-14 gün içerinde iyileşmektedir.

Yeni ortaya çıkan deri kırmızımsı ve parlaktır. Normal deri rengine dönülmesi ve kırmızılığın tamamen kaybolması 6 ila 8 hafta zaman almaktadır. Cildin tamamen iyileşmesi 6 ayı bulur.

Lazerle deri soyma işleminin riskleri son derece azdır. Kanı durmayan ve pıhtılaşma sorunu olan kişilerde aşırı kanama olması derinin renklenmesini bozabilir.

Nitelikli bir plastik cerrah ya da dermatolog tarafından yapılan işlem genellikle tatmin edici olmaktadır. Bazı insanlarda yeni ortaya çıkan deri aşırı hassas olabilir. Daha önce hassasiyet yaşanmayan sabun ya da kozmetiklere karşı hassasiyet gelişebilmektedir.

İşlemden sonraki zamanda koruma faktörü yüksek güneş koruyucusu kullanılmalı ve güneşte mümkün olduğunca az kalınmalıdır.

Yara izi, sivilce izi gibi sonradan oluşan izlerin silinmesi kalıcıdır. Kırışıklık gibi izler bir kaç yıl içinde eski haline geri dönmektedir.

Yorum Yaz