Kulak Çınlaması (Tinnitus)

Çınlama; kulakta zile benzeyen sesler, uğultu ya da tıslama hissinin oluşudur. İşitme kaybı ya da sadece gürültüye bağlı olabildiği gibi işitmesi normal insanlarda da gelişebilen bir problemdir.

Kulak çınlaması bir hastalık, tıbbi bir durum, yaralanma ya da ilaçların etkisi ile oluşan bir belirti değildir. İç kulağın içinde elektrik yükü taşıyan binlerce işitme hücresi vardır. Bu hücrelerin üzerinde küçük tüycükler vardır ve ses dalgalarının bu tüycüklere baskı yapması ile hareket ederek elektrik boşalmasını sağlayarak işitme hücrelerini tetiklerler. Beyin bu sinyalleri ses olarak yorumlar. Bu tüycükler bükülür ya da kırılırsa rastgele elektrik darbeleri gönderirler ve çınlama oluşur. İşitsel hücrelerin hasar görmesi için baş ya da boyun travması, ya da yüksek sese maruz kalma gibi pek çok sebep gerekir.
Bu yazı saglikal.com sitesi için hazırlanmıştır.

Kulak çınlaması sıkıntı yaratmasına rağmen çok ciddi bir sağlık sorununu nadiren işaret eder. Belirlenmesi ve tedavisinde altta yatan nedenin bulunması esastır. Bazı durumlarda kulak çınlamasının geri dönüşü yoktur. Bu durumlarda çınlamayı azaltmak ve yaşam kalitesini arttırmak için terapi ve önlemler alınmaktadır.

Kulak çınlamasında işitme kaybı, zil sesi, uğultu, kükreme ya da tıslama sesi benzeri dış seslerin varlığı en önemli belirtilerdir. Belirtiler hafiften şiddetliye kadar değişir. Sesler sürekli ya da aralıklı olabilir. Her iki kulakta ya da sadece tek bir kulakta ses oluşabilir.
Bu yazı saglikal.com sitesi için hazırlanmıştır.
Kulak çınlamasının varlığını etkileyen başlıca risk faktörleri şöyledir: kalp ve damar hastalıkları, kulakta ya da sinüslerde iltihaplanma, baş ve boyun travması, insülin duyarlılığı yani tip 2 diyabet hastası olmak, çene kaymaları, bazı ilaçların kullanımı ve tümörler.
Bu yazı saglikal.com sitesi için hazırlanmıştır.
Kulak çınlamasından şikayetçi bir bireyin öncelikle kulak-burun-boğaz alanında uzmanlaşmış bir hekime başvurması gerekir. Gerekirse doktor bir odyoloji uzmanına yönlendirerek işitme ölçümü isteyebilir. Kulak çınlamasını gideren başarılı ilaçlar vardır. Çınlamanın nedenine göre tedaviler farklılıklar gösterir. Kulak kiri nedeniyle oluşan çınlamalarda temizleme önerilirken, aşırı gürültüye bağlı çınlamalarda yaşam tarzı değişiklikleri önerilmektedir. Tedavi tamamen altta yatan nedenin bulunmasına bağlıdır.
Bu yazı saglikal.com sitesi için hazırlanmıştır.
Tedavi sürerken hasta bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmalıdır. Beslenmede kepekli tahıllar, meyve sebzeler ağırlık kazanmalı ve şeker hastalığı mevcut ise kan şekeri düzeyi kontrol altında tutulmalıdır. Bol su içilmelidir. Alkol ve kafein iç kulaktaki kan akışını hızlandırdığından, doymuş ve trans yağlar kolesterolü yükselttiğinden tüketilmemelidir. Sigara içilmemeli, kulaklar gürültü, ısı ve neme karşı korunmalıdır. Geri dönüşümü olmayan çınlamalarda işitme ve maskeleme cihazları kullanılmaktadır. Kişi stresle başa çıkmalı ve stres düzeyini mutlaka azaltmalıdır.
Bu yazı saglikal.com sitesi için hazırlanmıştır.
Kulak çınlamasından muzdarip bir kişi ginkgo biloba, çinko, magnezyum, melatonin ve B kompleks vitaminleri takviyelerine başvurabilir.

Yorum Yaz