Kreminiz Gerçekten Koruyor mu?

Günlük olarak kullanılan nemlendirici ya da kırışık giderici kremler ultraviyole ışınlara karşı koruma malzemesi barındırmayabilir. Bu nedenle güvenilerek kullanılan ürünler cilt kanseri, kırışıklık ve lekelerin oluşumunu engelleyemeyebilir. Koruduğumuzu sandığımız cildimiz tamamen savunmasız olabilir.

Cilt kremlerinin hepsi değişik maddeler içeren şekilde formüle edilmektedir. Pek çok şirket ürünlerinin ultraviyole ışınlarına karşı koruyucu olduğunu beyan etse de bu ışınlar A ve B tipi olarak iki çeşittir. Ürün etiketlerinde UV-A ve UV-B koruyucusu olduğunu bildiren ibareler olmalıdır.

Bu iki ışın çeşidi de büyük ölçüde zararlı olmasına karşın özellikle UV-A tipi deri renginde koyulaşma, esnekliğin yitirilmesi ve cilt kanserlerini tetikler. UV-B’ye göre cildin daha derinlerine nüfuz ederek güneş yanığı ve DNA hasarına neden olur.
Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.
UV-B ışınları pencerelerden içeriye sızamazken, UV-A pencere camlarından da etki edebilmektedir. UV-A ışınları yıl boyu aynı ölçüde zararlı iken, UV-B yaz aylarında daha fazla zarar vermektedir.
Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.
Kremlerin içinde zararlı ışınlara karşı koruyucu olan çinko oksit, avobenzone ve octocrylene maddeleri bulunmalıdır. Tek başına krem korumasına güvenilmemeli şapka, geniş çerçeveli gözlük gibi koruyucu eşyalara da başvurulmalıdır. Kremlerin etkinliğinden emin olunamıyorsa uzman bir dermotologdan yardım alınmalıdır.

Yorum Yaz