Kız Çocuklarında Ergenlik Dönemi

Ergenlik dönemi, çocukluktan yetişkin bir birey olmaya geçiş yapılan, gelişme ve büyümenin hızlandığı,ayrıca psikolojiyi etkileyen bir süreçtir. Çocukluktan gençliğe olan geçişteki fiziksel değişikliklerle birlikte duygusal olarakta farklılıklar yaşanır ve çevreye uyum konusunda bir yetişkinin özellikleri alınmaya başlanır. Ergenlik dönemi hayatın diğer tüm evrelerinden zor olan, hızlı değişikliklerin yaşandığı ve çocuğun baş etmekte zorlandığı bir dönemdir.

Ergenlik döneminin tam olarak ne zaman başladığı konusunda belirli bir çizgi yoktur. Bazı uzmanlar 8 yaşından itibaren gözle görülmeyen bazı gelişmelerin olduğunu ve ergenliğin bu noktada başladığını, bazı uzmanlar boyun uzamasının kriter alınması belirtirlerken, en ortak ergenlik belirtisi yaklaşık 12 yaşlarında görülen ve cinsiyet özelliklerini gösteren özelliklerin belirginleşmesidir.

İkincil cinsiyet özellikleri genç kızlarda göğüslerin gelişmesi, cinsel organ çevresinde ve koltuk altlarında tüylenme ve ilk adet kanamasının oluşmasıdır.

Göğüsleri gelişmeye başlayan genç kızda göğüs ucundaki halkanın rengi koyulaşır. Göğüs ortalama 12 yaşında iken belirginleşmeye başlar ve gelişimi 15. yaşında iken sonlanır. Tüylenmede ise önce hafif oalrak başlama, renk koyulaşması ile devam eden gelişme 15-17 yaşları arasında iken son halini alır.

İlk adet kanamasını yaşayan bir kız çocuğu tüm dünyada genç kız olarak kabul edilmektedir. Adet kanamaları ilk yıllarda son derece düzensizdir. Yumurtlama olmaz. Kanamalar 3-4 yıl içinde son halini almaktadır. İlk adet yaşı kişinin kalıtımsal özelliklerine, beslenme durumuna, yaşadığı çevreye kadar pek çok faktörden etkilenmekle birlikte göğüslerin belirginleşmesinden sonraki 2.5 yıl, cinsel organ çevresinin tüylenmesinden sonraki 2 yıl ve koltukaltı tüylenmesinin başlamasından sonraki 1.5 yıl içinde başlayacağı tahmin edilmektedir.

İkincil cinsiyet karakterlerinin görünmesi ve ilk adet kanamasının da yaşanması ile genç kızda ostrojen hormonu açısından bir artış olmakta, bu da deri altında yağ birikimini arttırarak vücudun kadın vücudu hatlarına bürünmesine yol açar.

Fiziksel olarak yaşanan uzun ve karmaşık bir süreç sonucu bir kadın vücuduna kavuşan ergenin psikolojisi de oldukça çok ve hızlı olarak değişmektedir. İç çatışmalar yaşanmaktadır. Çocukluk ve yetişkinlik arasında kalan ve çoğu zaman karar veremeyen genç, çevreden de aynı yaklaşımla karşılaştığında ikileme düşmektedir. Ayrıca hızlı büyümenin getirdiği ağrılar ve fiziksel zayıflıkta genç için sorun oluşturmaktadır.

Genç bu dönemde yanlız kalmayı arzulamaktadır. Daha önce yorulmadan yada kolayca yapabildiği şeylerde hem çabuk yorulmakta hem de hızlı büyümenin getirdiği koordinasyon bozukluğu sonucu beceriksiz ve sakar hissetmektedir. Psikolojisi değişen genç genel olarak bir isteksizlik, huzursuzluk, otoriteye karşı koyma isteği, karşı cinsle anlaşmazlıklar, kontrolsüzlük içindedir. Heyecanını denetim altında tutamaz ve aşırı tepkili olabilir. Kendine olan güveni dipte olan genç beğenmediği özellikleri ile fazla ilgilidir.

Ergenlik dönemindeki genç kız için en önemli destek onu yönlendirerek kendi kararlarını almasına ve değişimleri ile başetmesine olanak sağlamasıdır. Aile elinden geldiğince genç kızı bilgilendirmeli ve değişimleri anlayabilmesine çalışmalıdır.

Yorum Yaz