Kışa Girerken Vitaminleri İhmal Etmeyin

Sonbahar mevsiminin son ayındayken günlük yaşamımız, yediklerimiz ve giydiklerimiz bir kaç ay öncesine göre epey farklı. Açık havada olma zamanımız azaldı ve genelde kapalı mekanlarda ve kalabalıklarla yaşıyoruz. Havanın soğuyarak kapalı mekanlarda daha fazla kalmamız ise bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskimiz artıyor.

Sağlıklılığı sürdürmek ve bağışıklığı güçlendirmenin en iyi yollarından biri de mineral ve vitaminleri bir arada barındıran multivitamin destekleridir.

Toplumun büyük bölümü sağlıklı hayat için gereken vitamin ve mineralleri beslenme yoluyla alamamaktadır. Taze sebze ve meyve tüketimi günlük 5-6 porsiyon olması gerekirken özellikle şehir yaşamının karmaşıklığı içindeki kişiler hazır ya da çabuk erişilebilen yemeklerle öğünlerini geçirmektedir. Bu durum vitamin ve mineraller bakımından eksik beslenmelerine neden olmaktadır. Taze meyve ve sebze tüketiyor olmalarına karşın yetişen ürünlerin kimyasal ilaçlarla üretilmesi bunların yapay olmasına ve yeterince besin değeri taşımamasına neden olmaktadır.

Multivitaminler günlük tüketilmesi gereken neredeyse tüm vitamin ve minerallari bir arada sunmakta ve beslenmenin eksikliğini kapatmaktadır. Ayrıca minerallerin tek başına alınmaları bazen pek etkili olmamakta bir vitamin ile birlikte etkin hale gelmektedir. Selenyum E, krom C, iyot ise A vitamini ile birlikte alındığında etkindir. Bu nedenle özel bir sağlık ihtiyacı içinde değil, sağlığı koruma amaçlı olarak kullanılan vitaminlerin multivitamin halinde birarada alınması daha yaralı olmaktadır.

Toplumdaki genel kanının aksine multivitamin ilaçları kilo almaya neden olmaz. Multivitaminin içinde bulunan özellikle b vitamini çeşitleri iştahı açmakta bu da fazla yiyerek kilo almaya sebep olmaktadır. İştah açtığı belirlenen vitaminlerin gece yatmadan önceki saatlerde alınması bu sorunu ortadan kaldıracaktır. İştah artışı vücudun belirli bir mineral ya da vitamine ihtiyacı olduğundan ortaya çıkan bir tepkidir.

İnsanlar özel sağlık durumları bir yana bırakılırsa cinsiyet ve yaşları nedeni ile farklı besin ihtiyaçları içindedir. Çünkü bedensel işlevler ve hormona faaliyetler birbirinden farklıdır. Kadınların adet kanamaları nedeni ile demir ihtiyaçları artarken erkekler prostat sağlığını korumak için başka minerallere ihtiyaç duyar. Bu nedenle vitamin ve mineraller farklı miktar ve çeşitlerde kombine edilerek kullanıma sunulmaktadır.

Çocuklar için en önemli vitamin D vitaminidir. Doğumdan itibaren devam edilmesi gereken en önemli vitamindir. Diğer taraftan çocukluk dönemi fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak gelişme dönemi olduğundan ihtiyaç duyulan tüm vitaminlerin tam olarak alınması gerekmektedir. Beslenme ile alınması mümkün olmadığından çocuklarda da multivitamin kullanımına gidilmektedir.

Hamilelik döneminde de vücut farklı çalışır ve farklı hormonlar üretmeye başlar. Hem anne hem de bebek çeşitli ihtiyaçlar içindedir. Bebeğin organlarının gelişimi için anne adayının vitamin ve mineralleri yeterince alması şarttır ve bu beslenme ile tek başına mümkün olmadığından her anne adayı multivitamin takviyesime ihtiyaç duymaktadır. Doğumu izleyen zamanda emzirme ile bebeğin beslenmesi de yapıldığından kadınlar hayatlarının bu dönemlerinde de vitamin kullanmak durumundadır.

Vitamin ve mineraller geniş olarak genel sağlığın korunması ve sağlığın devamını, bağışıklığın güçlenmesini, kronik hastalıklara yakalanma riskinin düşmesi, enerjinin korunması ve arttırılması ve vücut işlevlerinin devamı için gereklidir. Doktor ya da eczacı tavsiyesi ile herkes kendine uygun multivitamin preparatını bularak kullanabilmektedir.

Yorum Yaz