Kemoterapi

Kemoterapi; kanser hücresinin çoğalmasını önleyen ve toksik etkiyle bu hücreleri öldüren kimyasal ilaçlarla yapılan bir tedavi şeklidir. Bu nedenle sitotoksik (hücreleri toksik olarak öldüren) veya antineoplastik olarak da adlandırılırlar. Hücreyi toksik etkiyle öldüren ilaçların kanserli hücrelerin yanı sıra, normal hücreler üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Cerrahi girişim ve radyoterapi, hastalığın bölgesel olduğu durumlarda etkili olurken, kemoterapinin en büyük avantajı, kanser hücrelerinin sıçraması (metastaz) varlığında ya da hastalığın yaygın olduğu durumlarda uygulanabilir olmasıdır.

Kemoterapi kanser tedavisinde önemli bir yere sahiptir yaygın olarak kullanılmaktadır. Kanserin çeşidine ve vucutta dağılma durumuna göre değişik 100 kadar ilaç bu tedavide kullanılmaktadır. Çeşitli ve farklı yan etkileri bulunan 7 değişik grup ilaç kemoterapide kullanılır.

Antineoplastik ilaçların büyük çoğunluğu mukoza, gözler ve deride tahriş yapıcıdır. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde kanser yapıcı ve gebe hayvanlarda fetüse zarar verici etkileri vardır. Hayvanlarda olduğu gibi gereğinden uzun kemoterapi alan hastalarda kalp damar sisteminde, böbrek ve üreme organlarında doku yıpranmaları görülebilir.

Yorum Yaz