Kemoterapi Alan çocuklarda oral beslenme

Kemoterapi alan çocuklarda ağızdan verilen besin destekleri ve tüple beslenme için yaşa ve rahatsızlığın durumuna uygun formülle hazır besin destekleri bulunmaktadır. Hasta çocuklarda genellikle 1 mililitresi 1 kilokalori içeren formül kullanılır. Hazır şekilde bulunan bu beslenme sıvıları silikon tüpler ve pompalarla ev ya da hastane ortamında günün her saati çocuklara verilebilir. Sindirim sisteminden yapılan tüple besleme uygulamaları, ağızdan yapılan beslenmeye göre daha az maaliyetlidir.

Hazır solüsyon ile yapılmayan ağız yolu ile beslenme hasta çocuk ve ailenin uyum sorunu yaşamamasını sağlar. Gerekli enerji ve protein alındığı takdirde çocukta enfeksiyon olma riski düşüktür. Özellikle bağışıklık sistemi iyi olmayan hastalarda hazırlık, yeme ve ertesinde temizlik son derece iyi yapılmalıdır. Hasta çocuğun yiyecekleri başkası ile paylaşması doğru değildir. Açıkta satılan yiyecekler tüketmemelidir. Hastanın yiyecekleri iyi pişirilmeli, çiğ et ve yumurta gibi besinler verilmemelidir. Mikroorganizma çoğalmasını engellemek için besinler 0 derecenin altında saklanmalı ve 3 günden fazla bekletilmemelidir.

Hastalık ve kemoterapi nedeniyle iştahsız olan çocuklar az miktarlarda ancak sık sık beslenmeli, yüksek besin değeri olan yiyecekler verilmeli ve sevdiği yiyeceklere öncelik tanınmalıdır. bulantı ve kusmayı azaltmak için kemoterapi seansından 3-4 saat önce yemek yemeli, az ve yavaş yemelidir. Kokulu yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Sıvı destekleri öğün aralarında ve pipetle yudum yudum olacak şekilde olmalıdır. Kemoterapinin en önemli yan etkilerinden olan mukoziti bulunanlarda püreler tercih edilmelidir. Tad alma duyusunda bozulma olan hasta çocuklarda tuz ve baharatlar denenebilir. Kemoterapi verilen çocuklara mümkün olduğunca renkli ve besin değeri yüksek menüler hazırlanmalıdır. Meyve suyu tüketimi sınırlandırılmalıdır.

Yorum Yaz