Kemik Erimesinde Denge Egzersizleri

Denge egzersizleri ile ilgili yapılan araştırmaların sonucu, bu egzersizlerin her iki cinsiyette de düşmeleri yarı yarıya engellediğini göstermiştir.

Denge egzersizlerinin pek çok çeşidi olmasına karşın özellikle kemik erimesi olanlarda yoga pozisyonu denilen yerde oturur pozisyon, ayakta kollar yanda topuklar birbirine yapışık eğilip kalkma pozisyonu ve tek bir ayak üzerinde durma pozisyonları önerilmektedir.

Denge egzersiz pozisyonlarında 30 saniye ve bir dakika arasında, duruşu korumak ve tekrarına yönelmek gerekir. Ayrıca yerde bulunan bir çizgi üzerinde dengeyi bozmadan yürümekte aynı şekilde denge pozisyonları arasında önemli bir pozisyondur.


Kemik erimesi olan kişilerde bu egzersizlerin yanına hafif sporlar da ilave edilebilir. En faydalı sonuçlara ulaştıran sporlar, yürüme ve koşmadır. Tenis yapmak isteyenlerin kontrollü ve dikkatli davranmaları gerekmektedir. Yüzmenin kemik erimesine karşı bir etkisi yoktur, çünkü yerçekimine karşı yapılmaz. Buna karşın genel kondisyon yönünden önemli bir spordur. Su içinde ayakta durularak yapılan egzersizler ve su topu gibi faaliyetler kemik erimesinde çok daha faydalıdır.

Kemik erimesi olan hastalarda, sportif aktivite programının süresi, sıklığı; kişinin ağırlığı, kırık riski, yaşına göre düzenlenmelidir. Ağırlık gözardı edilirse kırık oluşma riski azalacağına artar. Kemik erimesi olan hastalarda genellikle haftada 3 gün çalışma uygun görülmektedir. Egzersize öncelikle ısınma ve germe hareketleri ile başlanmalı, direnç, ağırlık ve kuvvet egzersizleri ile devam edilmelidir. Tekrar gevşeme egzersizi yapılmasıyla etkinlik bitirilir. Kemik erimesi olan hastalarda kemiklerin ve vucudun genel duruşunuorlayacak hareketlerden kaçınılmalıdır.

Hasta herhangi bir rahatsızlık hissetmiyorsa günde 30 dakika yürüyüşün düzenli olarak yapılması, kırık riskine ve kemik yoğunluğunu korumaya yönelik iyi bir davranıştır.

Yorum Yaz