Kanserin Nedenleri

livestrong
Kanserin nedeni ve oluşumu tam olarak bilinmemektedir, ancak yapılan araştırmalarla bazı verilere ulaşılmıştır. Kanser bulaşıcı değildir. Kanserlerin üçte birinin sebebi bilinmemekte ve çevresel nedenlerin etken olduğu sanılmaktadır. Genetik etkenlerin de kanser oluşmasına neden olduğu bilinmektedir.

Kansere sebep veren en önemli etmenler şöyledir;

İyonize radyasyon: Lösemiler ve epitel doku kanserleri başta olmak üzere, iyonize radyasyonun çeşitli kanserlere neden olduğu, atom bombasına maruz kalanlarda, romatizma hastalığı nedeni ile radyasyon verilenlerde ve radyasyon alanlarında kalanlarda görülmektedir. Maruz kalınan radyasyonun miktarı önemlidir. Lösemilerin en yoğun görüldüğü dönem atom bombasının atılışından 6-7 yıl sonradır.

Ultraviyole ışınları: Güneş altında çalışanlar, açık ten rengine sahip insanlar ve kontrolsüz şekilde güneş ışınlarına maruz kalanlarda deri kanserleri daha fazla görülmektedir.

Hava kirliliği: Hava kirliliği tek başına yada sigara tüketimi ile beraber akciğer kanserlerinin yüzde onunda rol oynamaktadır.

Kimyasal maddeler: Meslekleri nedeniyle katran ve kömür yanma ürünleri, benzen, asbest, vinil klorür, krom gibi maddelerle temas edenlerde kanser oluşumu diğer kişilere oranla yüzde dört daha fazladır. Bununla birlikte kanser tedavisinde yararlanılan ilaçların bazıları, bağışıklık baskılatan ilaçlar da bu kimyasallar arasında sayılmaktadır.

Beslenme: Sindirim sistemi kanserleri beslenme alışkanlıkları ile yakından ilişkilidir. Kanserojen etkiye sahip katkı maddeleri, yanık yenmeklerden kaçınılmalı ve yüksek lif- düşük yağ içeren yiyecekler tüketilmelidir.

Sigara: Akciğer kanseri ve sigara ilişkisi kesin olarak kanıtlanmıştır. Bunun yanısıra larenks, damak, gırtlak, mesane ve pankreas kanserleri riski de sigara kullanımı ile artmaktadır.

Alkol: Uzun süreli ve aşırı alkol tüketini ağız, yutak, gırtlak, yemek borusu kanseri riskini arttırmaktadır. Alkol alanlarda ayna zamanda sigara tüketimi de bulunması tüm kanserler için risk durumunu onlarca kat çoğalmaktadır.

Kalıtım: Kanser genetik bir hastalık olmamasına karşın çocuklarda olan göz kanserinde genetik geçiş görülür.

Yorum Yaz