Kandida Albikans

Kandida vajinal enfeksiyonların mantar enfeksiyonu olarak bilinen tipi ve üreme çağındaki kadınlarda en sık rastlanılan enfeksiyon nedenleri arasında yer almaktadır. Mantarlar vajinada sıklıkla bulunurlar. Daha çok cinsel yolla bulaştıkları belirtilmesine rağmen bu konu tam olarak açıklığa kavuşmamıştır. Ancak tekrarlayan enfeksiyonlarda cinsel eşin enfeksiyon kaynağı olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Vajinal kandida akut başlayabilir. En sık görülen belirtileri arasında, peynir kıvamında beyaz vajinal akıntı, kaşıntı, vulvada hassasiyet, ağrılı idrar yapma, cinsel ilişki sırasında ya da cinsel ilişki sonrasında ağrı yer alır. Vulva ya da vajinada şiddetli kaşıntı mevcuttur. Vulva da kaşıntıya bağlı ödem ve yaralar oluşur. Vajina kuru ve parlak kırmızı görünümdedir. Pelvik muayenede vulva ve vajinada beyaz pamukçuk tarzında, duvarlara yapışık akıntı gözlenir. Ancak tanı koymak için bu görünümün mutlaka her hastada olması gerekmez; pelvik muayene normal olsa bile semptoma yönelik değerlendirme yapılması gerekir. Beraberinde bakteriyel vajinozis ve trikomonas vajinalis görülebilir. Vajen pH’sı 4,5’in altındadır. Tanı tipik klinik bulguların görülmesiyle ve organizmanın mikroskobik olarak görülmesiyle ya da kültürde üretilmesiyle doğrulanır.

Vulva ve vajende beyaz süt kesiğine benzer akıntı, Vulva ve vajende kaşıntı, Cinsel ilişkide rahatsızlık, İdrara çıkmakta zorlanma, Vulva ve vajende ödem ayırıcı tanıdır.

Belirtilerin belirgin hale gelmesinde etkili olduğu düşünülen faktörler arasında gebelik, cinsel ilişki, perine temizliğinin makattan vulvaya doğru yapılması, stres, diyabet, bağışıklık sistemindeki yetersizlik, antibiotik gibi ilaçların kullanımı bulunmaktadır. Uzun süreli kullanılan oral doğum kontrol hapları, yüksek karbonhidrat içeren diyetler ve sıkı iç çamaşırı giyme davranışının da kandida enfeksiyonunu artırdığı bilinmektedir.

Tedavide ilk basamak hastanın öyküsünün risk faktörleri açısından gözden geçirilmesidir. Perine temizliğinin vulvadan makata doğru yapılması ve dar giyeceklerden kaçınılması ve uygun hijyen konuları gibi faktörler kadına tekrar hatırlatılmalıdır. Kandida enfeksiyonlarının tedavisinde antifungal ilaçlar kullanılmaktadır. Semptomların şiddetine bağlı olarak değişen dozda ve değişen sürelerde tedavi uygulanmaktadır. Eğer gebeliğe bağlı kandida oluşmuşsa semptomlar şiddetli ise sık aralıklarla (haftalık) tedavi edilmelidir. Antibiyotik kullanımı sonucu kandida enfeksiyonu ortaya çıkmış ise antifungal tedavi uygulanmaktadır.

Yorum Yaz