İşyerinde Rahatlama

Sanıldığı gibi işyerinde rahatlamak için sadece kahve molalarını beklemek gerekmez. İşlerin yoruculuğu, stres yüklenmesi gibi yıpratıcı durumlardan kaçınmak için basit bir egzersizle kendinizi yenileyebilirsiniz.

Oturduğunuz yer rahat değilse egzersizleri yapabileceğiniz rahat ve arkası dik bir sandalye bulun. Mümkünse gözlerinizi kapatın. Gözünüzü kapatmak zorunda değilsiniz ama bu rahatlamanızı daha da etkili hale getirecektir.

Derin bir nefes alın ve içinizden beşe kadar sayın. Nefesinizi verin ve beşe kadar tekrar sayın. Bu hareketi 2 defa tekrarlayın.

Egzersiz bir takım kasların kasılması ve 5 kadar sayıldıktan sonra gevşetilmesi ve beşe kadar sayılarak beklenmesi esasına dayanmaktadır. Aşağıda verilen sıra ile kasma-gevşeme egzersizini uygulayın.

Alt bacak kaslarınızı gerin ve bırakın.
Uyluklarınızı gerin ve bırakın.
Karın kaslarını gererek bırakın.
El ve kol kaslarınızı bir yumruk yaparmış gibi sıkın ve bırakın.
Omuzlarınızı yukarıya doğru çekin ve kürek kemiklerinize değmeye çalışıyormuş gibi kollarınızı kaldırarak gerilin ve gevşeyin.
Başınızı arkaya doğru iterek boynunuzu gerin ve bırakın.
Başınızı yere eğerek boynunuzu gerin ve bırakın.
Ağzınızı açın ve kocaman bir O harfi yapıyormuş gibi kasın ve bırakın.
Kaşlarınızı havaya doğru kaldırın, gerilin ve bırakın.
En başta yaptığınız nefes almayı hareketini 2 defa tekrarlayın. Tüm germe-gevşeme hareketlerinde beşe kadar saymayı unutmayın.

Bu egzersizi gevşemeye ihtiyaç duyduğunuz her zaman yapabilirsiniz. Arabada ve uçakta bile yapılabilir. Tabi bu araçları kullanmadığınız sürece.

İhtiyacınız olmasa da bu egzersizleri iki günde bir tekrarlamak vücudun gerilimini azaltacak ve kaslarınızı güçlendirecektir. Diğer kas gruplarını ekleyerek alıştırmalarınızı genişletebilirsiniz. Gergin olan kaslarınızı bularak onların üzerine gidin.

Alıştırmanın sonunda huzurlu bir anı gözünüzde canlandırmak faydasını azamiye çıkaracaktır.

Yorum Yaz