İnme (Felç) Nedir?

İnme gelişen ani bir kriz neticesinde oksijen ve kan akışında kopmalarla oluşan beyin fonksiyonlarının ani kaybıdır. Yeterli kan akışı olmadığında beyin hücreleri birkaç dakika içinde ölmeye başlar. Etkilenen hücreler genellikle hareket kontrolü, konuşma, görme ve diğer duyu organlarından sorumlu olanlardır. İnme ya da diğer ismi ile felç beyin hasarları ve olması muhtemel sakatlıkları en aza indirebilmek için acil tedavi gerektiren tıbbi bir durumdur.

İnmeler iskemik ve hemorajik olmak üzere iki türlüdür. Yüzde 80 gibi yüksek bir oranla iskemik olan inmeler kan pıhtısı ya da diğer başka partiküllerin beyin damarlarını tıkayarak kan akımını bloke etmesi ile olur. Oksijen ve besinden mahrum kalan beyin hücreleri hızla ölmeye başlar. Hemorajik inmede ise beyin ve beyin damarlarında oluşan kan sızmaları vardır. Damar duvarlarının hasar görmesi yada yüksek tansiyon nedeni ile zayıf noktalardan kan sızar.

İnmeler ciddi bir ölüm riski olmasına karşın günümüzde hayatta kalma şansı birkaç yıl öncesine göre oldukça fazladır. Günümüzde inme geçiren insanların yarısı tam olarak iyileşmektedir. Ancak aynı kişinin ikinci ve üçüncü defa felç geçirmesi ne yazık ki ölümcül olmaktadır. İnme riskinin erken farkedilip önlemler alınması bu nedenle büyük önem kazanmaktadır. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

İnme probleminde algı bozuklukları ve hafıza kaybı, unutma, konuşma, anlama ve görmede zorluk, baş dönmesi, denge ve koordinasyon kaybı, boyun tutulması, yüz ağrısı, göz ağrısı, uyuşukluk, vücutta güçsüzlük gibi belirtiler görülebilmektedir.

İnme riski tansiyonun yükselmesi nedeni ile yaş ilerledikçe artar. Şeker hastalığı, östrojen tedavisi, doğum kontrol hapı kullanımı, sigara kullanımı, ailede inme geçmişi olması, kalp hastalıkları, kolestrolun yuksekliği, şişmanlık, daha önce felç geçirmiş olmak ve stres inmeye ait diğer risklerdir. Felç kadın ve erkeklerde genel olarak eşit şekilde görülse de kadınlar inme nedeni ile erkeklere göre daha fazla hayatlarını kaybetmektedir. Erken belirtileri tanımak ve acil tıbbi yardım almak hayatta kalma şansını arttırmaktadır. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Felç riskini azaltmak için kişiler beslenme ve hayat tarzlarında değişiklikler yapmalıdır. Sebze, meyve, baklagiller, lifli gıdalar tüketilerek kilo, tansiyon ve şeker seviyeleri kontrol altında tutulmalıdır. Soğuk su balıkları kolesterol ve tansiyonu düşürürken kan pıhtısı oluşumu riskini azaltmakta ve böylece felç riski de otomatik olarak düşmektedir. Yeşil çay ve sarımsak kanı incelterek pıhtılaşmayı önler. Fındık, zeytinyağı ve soya, yoğurt önerilen diğer yiyeceklerdir.

Kolesterol oranı yüksek sakatatlar, yumurta sarısı, tam yağlı süt tüketimleri azaltılmalıdır. Günlük en çok 300 mg. kolesterol hedeflenmelidir. Bir yumurta sarısı 213 mg. kolesterol içerir. Alkol azaltılmalı, glisemik indeksi yüksek beyaz ekmek, rafine nişastalar tüketilmemelidir. Tuz damar içi basıncı arttırdığından kullanılmamalı ve tuzla işlenen yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Doymuş yağlar, margarinler, cipsler kesinlikle yenmemelidir.

Sigara içilmesi kanı pıhtılaştıran bir etmen olduğundan kesinlikle kullanılmaması gerekir. Sigara içmemek kadar dumanına maruz kalmamakta önemtaşır. Fazla kilolar kontrol altına alınmalı, fiziksel aktivitelere önem verilmelidir. Stres yönetimi konusunda gerekiyorsa yardım alınmalıdır. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.
Kolesterol, yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları olanlar inme riskini azaltmak ve durumlarını stabil tutmak için düzenli olarak doktor kontrolüne gitmelidir.

Yorum Yaz