İlaç Bağımlılığı ve Tedavisi

ilaçbagımlılığıİlaç bağımlısı kişileri tedavi ederken bu bağımlılığın vücuda verdiği zararlar göz önüne alınıp bunların etkilerinin sıfıra indirilmesi ve kişinin eski sağlığına kavuşması hedeflenir. İlaç bağımlılığının tedavisi bittikten sonra belli bir süre daha kontrol ve gözlem altında tutulur ve bu eğilimleri tekrarlayıp tekrarlamadığına bakılır. Tekrar bağımlı davranışların gösterilmemesi durumunda hasta eski sağlıklı günlerine kavuşmuş demektir ve tedavi süreci sonlandırılır.

İlaç bağımlılığı tedavileri uzman hekimler gözetiminde tam teşkilatlı hastanelerde özel birimlerde yapılmaktadır.


İlaç bağımlılığının en yaygın olan türleri morfin ve eroin bağımlılığıdır. Bu tür ilaç bağımlılıkları dört yöntemle tedavi edilir; psikoterapi, ilaçla tedavi, sosyal tedavi, zıt tepki tedavisi. Psikolojik ve sosyal tedavi yöntemleri hastayı normal yaşam standartlarında yaşamak için oryantasyon çalışmalarını içerirler. İlaçla yapılan tedavilerde ise ilaçlar en fazla üç gün süre ile uygulanır. Bu tedaviler hastalığın şiddetine göre ayrı ayrı uygulanabileceği gibi birlikte de uygulanabilirler.
Hasta ilaç bağımlılığı tedavisinin ardından psikolojik tedaviyle de desteklenmelidir. Başlayacağı ve alışması gereken yeni hayata çevresindekilerin yardımlarıyla daha kolay alışacağından bu süreç hasta için önem arz etmektedir.

İlaç bağımlılığı tedavisinin en çabuk ve en etkili yolu bağımlının tedaviyi kendi isteğiyle alıyor olmasıdır. Fakat o durumdaki bir insanın bu tedaviyi kabul etme olasılığı çok azdır. Hastaların çoğu bulunduğu mevcut durum dolayısıyla tedaviyi kabul etmemektedir. Özellikleri gençleri bilinçlendirerek bu surmlara düşmeden önlemi almak en etkili çözümdür.

Yorum Yaz