Huzursuz Bağırsak Sendromu

İrritabl bağırsak sendromu ya da Huzursuz Bağırsak sendromu olarak bilinen rahatsızlık organik bir nedeni olmayan ancak bağırsak ve sindirim sistemi hareketlerinde değişiklikle birlikte ortaya çıkan karın ağrısına ve rahatsızlık hissine neden olan bir sorundur. Bu rahatsızlık bağırsak hareketlerindeki değişmelere bağlı olduğundan giderilmesinde ilaç tedavisinden çok davranış tedavileri önerilmektedir.

İrritabıl bağırsak sendromu hayatı tehdit eden bir rahatsızlık değildir. Yaşam tarzındaki değişiklikler ile kontrol altına alınarak giderilebilmektedir.

Huzursuz bağırsak sendromunda beslenme düzeni gözden geçirildiğinde rahatsızlığın şiddeti ve görülme sıklığı düşmektedir. Sorunu tetikleyen besinlerin tüketimini azaltmak ve bunlardan kaçınmak değişikliğin ilk adımıdır. Süt ürünleri, baklagiller tetikleyici besinler arasındadır. Huzursuz bağırsak sendromu problemi yaşayan bir kişi kepekli tahıllar,meyve ve sebzeler gibi bol lifli gıdalar almalı yağı azaltmalıdır. Bu kişiler sıvı tüketimini arttırmalıdır.

Huzursuz bağırsak sendromunun kontrol altına alınmasında en önemli noktalardan bir diğeri stresi azaltmaktır. Stresin şikayetleri şiddetlendirdiği, stresten kaçınmanın ise ağrı nöbetlerini azalttığı pek çok araştırma ile kanıtlanmıştır.

Medikal tedavi ve diyet değişikliğine rağmen durumlarında düzelme görülmeyen hastalarda psikoterapi, hipnoz terapileri, ayurveda gibi alternatif metodlar denenmektedir.

Yorum Yaz