Horlama Tedavisi

Horlama; burundan nefes alınamadığı için ağızdan nefes alınmaya çalışılmasıyla boğazdaki hava yollarının kısmen kapanarak oluşan bir problemdir. Horlamanın hastayı ara ara uyandırarak önlenebileceğine inanılır. Ama bu doğru değildir. Çünkü horlama kişinin elinde olan bir şey değildir.

Horlama uyku düzenini bozar ve bu da uyku, halsizlik, baş ağrısı, uyuklama gibi birçok sorunu beraberinde getirir. Ayrıca bu problem kişiyi etkilediği gibi çevresindekileri de rahatsız eder.

Horlama tedavisi için horlama nedenlerini doğru saptamak gerekir.

Horlama Nedenleri

  • Psikolojik sebepler ve alınan kas gevşetici, sakinleştirici gibi ilaçların yan etkisinden dolayı kasların görev yapamaması sonucu horlama görülür.
  • Boğaz ve dil kasları gerginliğinin azalması.( Bu durumda kişi kas kontrolü yapamaz ve horlama görülür. )
  • Boğazdaki dokuların normalden büyük olması da horlamaya neden olan bir diğer etkendir.
  • Aşırı kilo.

Horlama Tedavisi

Horlamaya engel olabilmek için yan yatılmalıdır ve yatağın baş tarafı yüksek tutulmaya özen gösterilmelidir. Uyumadan 4 saat önce uyku ilacı, sakinleştirici ve alkol alınmamalıdır. Uyumadan önce ağır yemek yenilmemelidir. Ayrıca kasların güçlendirilmesi için sık sık spor yapılmalıdır.

Eğer bu önlemler alındığı halde hala ciddi ölçüde horlama varsa bir uzmana danışılmalı ve gereken tedaviler aksatılmamalıdır. Çünkü horlama ciddi hastalıklara sebep olabilir. Örneğin; kalp büyümesi gibi kalp hastalıklarına, felçlere ve tansiyon yükselmesine neden olabilir. Tabi bu hastalıklar her horlama için geçerli olmamakla beraber bunun için testler yaptırılmalıdır.

Yorum Yaz