Her Yönüyle Horlama

Horlama: damak, küçük dil ve boğazın arka üst kısmındaki yumuşak dokuların uyku esnasında titreşimi ile oluşan bir uyku problemidir. Bazı kişilerde boğaz daralması, bademciklerin şişmesi, küçük dilin aşırı büyümesi de horlamaya neden olur. Solunum problemleri de bir başka horlama nedenidir.

Ağız içi ve küçük dil dokularının yoğunluğu uyku esnasında azalma eğilimindedir. Solunumu engelleyen herşey horlamaya katkıda bulunmaktadır. Lenf bezlerinin şişmesi, hastalık nedeni ile boğazın şişmesi horlamayı etkiler.

Yaş horlama için bir başka etkendir. Yaşlanma ile kaslar dayanıklılığını kaybeder. Böylece horlama daha kolaylaşır. Özellikle 50 yaşını aşan erkeklerin neredeyse tamamı horlar. Bazı ilaçlar, alkol kullanımı ve aşırı yorgunluk horlama nedenlerindendir.

Fazla kilolu olmak horlama nedendir. Ayrıca uyku apnesi denilen, horlama ile birlikte uykuda soluk alamama hali olan hastalık aşırı kilolar nedeni ile gelişebilir.

Sigara içmek boğazda tıkanıklık ve boğazda mukus artışına neden olur. Mukus burnu tıkar ve ağızdan nefes alınıp verilmeye başlanır. Bu da horlamaya neden olur.

sırtüstü yatmak horlamayı etkiler. Bu nedenle yan yatılması önerilmektedir.

Horlama başlangıçta ciddi bir sağlık sorunu olmamasına rağmen ilerledikçe tehdit oluşturabilecek sorunlara yol açmaktadır. Bir hastalığa bağlı olmayan horlama çok sık görülür. Horlayan kişiden çok onunla aynı odayı paylaşanları rahatsız eder.

Horlama problemleri olanlar uyku verici ve kas gevşetici ilaçları zorunluluk yoksa kullanmamalıdır. Bu horlamayı büyük ölçüde azaltır.

Horlama uyku apnesi denilen hastalıktan kaynaklanıyor ise kişi nefes alamaz, kalp ritmi bozulur. Tansiyon yükselir. Hayati sistemleri iş yapamaz hale gelir. Bu nedenle bir doktora görünmelerinde fayda vardır.

Horlamanın giderilmesi için kullanılan bazı aparatlar vardır. Dişlere takılarak dili geride tutan aletler solunum yolunu açık tutarak horlamayı engeller. Aynı şekilde burun bantları da burna takılarak solunum yollarını açar. Yatmadan önce burna yapıştırılan küçük bir şerit olan bu aparat rahatsızlık vermeden horlamayı engeller.

Sırtüstü yatılması horlamayı arttırdığından yanlara yatmak faydalı olmaktadır. Bu yüzden sert yastıklarla takviye edilmelidir. Sırtüstü yatmayı alışkanlık haline getirmiş kişilerde duruma uyum sağlanması için pijamaların sırt kısmına dikilen ceplere pinpon topu koyulması ve dönüldüğünde topların rahatsız ederek uyanmayı sağlaması önerilir.

Lavanta ve mercanköşk sinüsleri temizleyen, uyumayı kolaylaştıran otlardır. Bir kavanoza koyularak yatağın kenarına yerleştirilmesi ya da yatmadan önce bunlarla buğu yapılması önerilir. Arttırılmış etki için okaliptüs yaprak ya da yağı eklenebilir.

Uyku mümkün olduğunca düzenli hale getirilmeli, uyumadan en az 4 saat önce alkol tüketimi kesilmeli, yatak seviyesi yükseltilmeli, yatmadan önce yemek yenmemeli, özellikle kek, çikolata gibi yüksek enerjili besinlerden kaçınılmalıdır. Sigara tamamen bırakılmalı ya da en azından akşamları geç saatlerde içilmemelidir. Kilo verilmeye çalışılmalıdır.

Egzersiz horlamak için faydalıdır. Yana yatılmalı, baş düz tutulmalı, günlük olarak yoğurt yenilmelidir. Uyumadan önce yenilen bir dilim ekmek horlamaları azaltmaktadır. Yatmadan önce kahve içilmemeli bunun yerine bir fincan yeşil çay içilerek rahatlama sağlanmalıdır.

Burun spreyleri solunum yolunu açarak yardımcı olabildiği gibi içindeki maddeler sakinleştirici özellik gösteriyorsa horlamayı tetikleyebilir. Bu nedenle doktor tavsiyesi olmadan burun damlası kullanılmamalıdır.

Kaynatılmış suyun içine atılan bir dal adaçayı soğutularak yatılmadan önce gargara olarak kullanılmalıdır. Ayrıca 1 tatlı kaşığı zeytinyağı da horlamayı dinginleştirmektedir.

Yatılmadan önce sesli kitap okunması, hafifçe şarkı mırıldanmak boğaz dokularını toplayarak horlamayı yatıştırabilir.

Alınan tüm önlemler ve tedavilere karşı horlama kesilemiyorsa tıkanmaya neden olan dokuların alınması şeklinde bir cerrahi operasyon yoluna gidilebilmektedir.

Yorum Yaz