Hepatit B Nedir?

Kronik hepatit B, virüslerin neden olduğu ve karaciğer yetmezliği, kanser ya da siroza neden olabilen bir hastalıktır. Kanser yapan etkenlerde sigaradan sonra ikinci sıradadır.

Hepatit B virüsü ile karşılaşan ve önemli bir sağlık problemi olmayan erişkinler genellikle iyileşir ve hastalığa karşı bağışıklık sağlayan antikorlar üretirler. İyileşemeyen hastalar toplam hastaların yüzde onu kadardır ve virüsleri vücuttan uzaklaştıramadıklarından hastalıkları kronikleşir. Kronikleşen hepatit B hastalığının siroz ve akciğer dönüşme riski çok fazladır. Özellikle sirozlaşan hastalarda tedavinin mümkün olmaması nedeni ile 5 yıl içinde yaşama veda edilmektedir.

Hastalığın tedavisinde çeşitli ilaçlar kullanılmasına karşın en önemli korunma hastalanmadan önce aşı olmaktır. Aşılar yüzde yüz koruma sağlamamakla birlikte koruma oranı çok yüksektir. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Hepatit B kan ve lenf gibi vücut sıvıları ile bulaşır. Bu açıdan anneden bebeğe, cinsel ilişkide partnere, organ nakillerinde bulaşma riski fazladır. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Kronik hepatit B hastalığının en önemli belirtileri iştahsızlık, kusma, halsizlik, yüksek ateş, karın ağrısı, göz ve deride sarı renk ve fazla olmamakla birlikte eklem ağrılarıdır. Belirtiler birkaç aydan bir yıla kadar devam edebilir. Hasta farketmeden hepatit B geçirmiş ve iyileşmiş olabilir. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Hepatit B tedavisi oldukça maliyetli bir hastalıktır. Özellikle kronikleşen durumlarda karaciğer nakline ihtiyaç duyulabilir. Ulusal aşılama programlarında çocuklara ücretsiz olarak yapılan aşıdan, hastalığı geçirmemiş yetişkinler de yararlanmalıdır. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Yorum Yaz