Hepatit B Aşısı

Avrupa ülkelerinde Hepatit B taşıyıcılığı çok düşükken, Asya ve Afrika’da bu oran oldukça yüksektir. Bu bölgelerde bulaşma anne karnında ya da bebeklik döneminde edinilir. Ülkemizin de içinde bulunduğu Ortadoğu ve Doğu Avrupa grubunda taşıyıcılık oranı yüz kişiden 7’si şeklindedir.

Hepatit B’den korunmada pasif korunma olarak bilinen yöntem, hastalığa bağışıklık kazanmış olan kişilerin kanlarından elde edilmiş serumdur.

Aktif korunma ise değişik hepatit türlerinin kombinesi ile hazırlanmış aşıdır. Aşılanan kişide hafif ateş gibi reaksiyonlar görülebilir.

Hepatit b aşısının tek olumsuz sonucu maya proteinine hassasiyettir.

Aşılama temas öncesi ve sonrası olarak ikiye ayrılır. Temas öncesi uygulama risk grubunu oluşturan ve daha mbce hepatit b geçirmeyen kişilere olmaktadır. Bunlar sağlık personeli, düzenli olarak kan nakli yapılan kişiler, damar yolu ile uyuşturucu kullananlar, hepatit b sıklığının arttığı toplumlar ve cinsel partner sayısı fazla olan kişilerdir.

Temas sonrası uygulamada, hepatit virüsüne temas eden kişilere ilk hafta içinde uygulama yapılır. Temas sonrası uygulamalarda ilk 3 günün geçirilmesi halinde koruyuculuk azalır. Annesi taşıyıcı olan bebekler temas sonrası uygulama yapılanlarda ilk grubu oluşturur. Bu bebeklere doğumu takip eden ilk bir kaç saatee aşılama yapılırsa başarı şansı yüzde 94’tür.

Yorum Yaz