Hastaneye Yatmanın Çocuk Üzerinde Etkisi

Hastalıkların yapısının ve nedenlerinin kavranması çocuklarda ancak erken ergenlik döneminde oluşur. Bu yaştaki çocuklar hastalık, nedenleri ve tedavi yöntemlerini anlayabilirler. Ancak daha küçük çocuklar hastalıkları ve birbiri ile ilgisi olmayan belirtileri anlayamaz ve bağlantı kuramaz.

Hastalanan ve hastaneye yatırılan çocuklarda bir gerileme dönemi görülür. Çocuğun yatırılması, beslenmesi, temizlenip giydirilmesi tıpkı bebeklik döneminde olduğu gibidir. Çocuk kendi başına yapabildiği şeyleri yardımla yapmaya başlar ve özgürlüğünün kısıtlandığı izlenmini oluşturur. Bebekliği yeni aşmış bir çocukta uyum daha kolay olur diye düşünülebilir. Ancak durum tam tersidir. Çocuk bebekliği yeni terketmiş ve yeni beceriler edinmiştir. Fakat bu beceriler birdenbire elinden alınır. Çocuk korkuya kapılır.

Hastalık nedeni ile yatıyor olmak hareketsizliğe neden olur, böylece merak, gerginlik vs. enerji boşaltımı mümkün olmaz.

2 yaşına kadar olan çocuklarda hastaneye yatmada karşılaşılacak en büyük problem anne ve babadan ayrılmaktır. Bu ayrılık çocukta gerginlik, huzursuzluk, kaygılanmaya neden olabilir. Özellikle anneden ayrılma çocukta büyük depresyona neden olur.

Bebek ve çocuklar hastalık ve hastanede bulunmayı idrak edemez, ancak yaşayarak öğrenebilirler. Özellikle tekrarlayıcı hastalıklarda hastaneye yatırılma psikolojik olarak çok daha fazla etkileyici olmaktadır.

Yorum Yaz