Hamilelikte Güzellik ve Bakım Uygulamaları Zararlı mı?

Hamilelik döneminde pek çok anne adayı bebeğin sağlığına sakıncası olduğunu düşündüğü için rutin bakım işlemlerini ihmal eder. Vücudunda olan değişikliklerden memnun olmayan kadın, bir de bakım ve güzellik uygulamalarını ihmal ettiğinde kendini çirkin hissedebilir. Bazı işlemlerin bebek için zararlı olduğu doğruyken bazı işlemlerin ise hiç bir sakıncası yoktur. Güzellik ve bakım uygulamalarının bebek için güvenilirliğini sizler için araştırdık

Hamilelikte botox: Botox uygulamasının hamilelik ve emzirme için sakıncalı olup olmadığı bilinmediğinden hekimler botox uygulamasının yapılmamasını önermektedir. Hamilelik ilerledikçe ciltte zaten doğal bir botox etkisi görülmektedir.

Hamilelikte silikon ve benzeri enjeksiyonlar: Bu enjeksiyonlar kırışıklıkları gidermek ve bazı bölgeleri dolgunlaştırmak için yapılır. Genellikle kolajen ve çeşitli asitler kullanılan bu işlemlerde, kullanılan malzemeye göre güvenlik sertifikaları bulunmaktadır. Sertifikası bulunan ürünlerin enjekte edilmesinde bir sakınca yoktur. Bununla birlikte gebelikte sıvı tutulması yaşandığından kırışıklıklar azalmakta ve vücut daha dolgun görünmektedir.

Kimyasal peeling: Kimyasal peelingde asitler kullanılmaktadır. Bu kimyasallar yüzeysel olarak kullanılsa da bir kısmı cilt tarafından emildiğinden gebelikte kimyasal peeling işlemi önerilmemektedir.

Saç boyaları: Saç boyalarının içinde formaldeit ve kimyasallar varsa boyanmaması önerilmektedir. Ancak kimyasal içermeyen, doğal boyalarla saçlar boyanabilir.

Yüz maskeleri: Hamilelikte ten rengi, cildin yapısı hızlı olarak değişebilir. Gebelik hormonaları ciltte bir yıkıma neden olabilir. Maskeler bu durumda çok yardımcı olamasalar da gebelikte zararlı değildir. tabi ki kimyasal maddeler içermediği sürece.

Sıcak ağda uygulamaları: Ağda uygulaması kılları kökünden çekerek yapılır. Hamilelik için bir zararı bilinmemektedir. Ağdanın çok fazla sıcak olmaması ve çok şiddetli çekilmemesi gerekir. Ağda ve benzeri işlemler gebelikte çok dikkatli uygulanmalıdır.

Lazer epilasyon: Bu epilasyon yöntemi tüy köküne ısı verilerek uzamasını durduran bir işlemdir. Hamilelik sırasında zararlı olduğuna dair bir bilgi olmasa da lazer işlemi öncesi uygulanan anestezik kremlerin gebelikte kullanılmaması gerekmektedir.

Manikür ve pedikür: Hamile kadınlar da düzgün, hijyenik şartlara uygun bir şekilde işlem yapan salonlarda rahatlıkla manikür ve pedikür yaptırıp, oje kullanabilir.

Masaj: Masaj hamilelik döneminde de yapılabilir. Ancak masörün profesyonel olması gerekmektedir. Hamile kadınlara yönelik pek çok masaj çeşidi olmakla birlikte masajlar işinin ehli kişiler tarafından rahatlıkla yapılabilir.

Perma: Bu işlem büyük ölçüde amonyak içeren ilaçlarla yapılmakta ve önemli ölçüde kimyasal maddeye maruz kalınmaktadır. Amonyak bebeğe zararlı olduğundan perma işlemi daha sonraki bir döneme ertelenmelidir.

Krem, kozmetik ve makyaj malzemeleri:
Bu tür malzemelerin hamilelik döneminde kullanımı ile ilgili araştırmaları yapılmış ve güvenliği sertifikalarla belirlenmiş olmalıdır. Bu tür ürünlerin kullanılmasında sakınca yoktur.

One Response to “Hamilelikte Güzellik ve Bakım Uygulamaları Zararlı mı?”

  1. hakkı öner Says:

    çok faydalı bir yazı olmuş, ben emekli kimya öğretmeniyim, emekli olduktan sonra 5 yıl kadar şampuan üretim tesislerinde çalıştım, sls als mls dimethicone paraben cocamide tea dea yazan maddelerin hepsinin varillerinin üzerinde zehirli damgası vardır bırakın dokunmayı kokudan yanına yaklaşamazsınız ama bu maddeleri şampuan diye millete satıyorlar işte. yıllardır bunu anlatır dururum eşe dosta. senelerdir de bunları içermeyen ürünler kullandırırım torunlarıma, çok pahalı olurlar genelde sebebi üreten firmalar bu ürünlerin değerini bilenlere sattığı içindir. memleketimiz hergeçen gün gelişiyor artık bizdede üretiliyor bu tarz şeyler. esenlikle kalın efendim


Yorum Yaz