Hamilelikte Cinsellik

Kanada’da bulunan Newfoundland Memorial Üniversitesi araştırmacıları yaptıkları bir araştırmada gebelik sırasında cinsel ilişkinin bazı durumlarda gebeliği tehlikeye attığını doğruladı. Özel durumlar dışında gebelikte cinsel ilişki güvenli olarak kabul edilir.

Cinsel ilişkinin önerilmediği durumlar ise şöyle sıralanmaktadır: Daha önce ilk üç aylık dönemde düşük yapılmış olması, rahim ağzı açılması sorunu, plasentada ayrılma, birden fazla bebek taşıyor olmak, aile geçmişinde prematüre doğumların varlığı ya da erken doğum olacağına dair işaret olması, kadın ya da eşinde cinsel yolla bulaşan hastalıkların varlığıdır.

Doktor ya da ebe cinsel ilişkinin yasak olduğunu söylerse bu kurala kesinlikle uyulmalıdır. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Cinsel ilişki sırasında göğüslerin çok fazla uyarılması doğumun başlangıcını tetiklediğinden bu durumdan kaçınılmalıdır. Hamilelik süresince cinsellik güvenli yaşanmalıdır. Tek eşli olunsa ve eşin bir hastalık taşımadığına inanılsa da kondom kullanılması faydalıdır. Çift oral ilişki tercih ediyorsa ve doktor aksini söylemiyorsa bunun bir zararı yoktur ancak dikkat edilmeli ve kadın üreme organına hava üflenmemelidir. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Hamileliğin seyri sırasında fiziksel ve hormonal değişiklikler yaşanması kadının ve eşinin cinsel isteğinde farklılıklar yaratabilir. Gebeliğe dair bulantı gibi şikayetler romantik zamanlar geçirilmesine engel olmaktadır. Bazı kadınlarda gebelik döneminde cinselliğe olan ilgi azalmaktayken, bazı kadınlarda tam aksine artmaktadır.Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Yorum Yaz