Hamileler Ne Sıklıkta Kontrol Edilmelidir?

Doğum öncesi bakım, anne adaylarının sağlıklı bir hamilelik geçirmesi, genel sağlıklarının gebelik süresince de korunması ve bebeğin sağlıklı olarak dünyaya gelmesini amaçlamaktadır. Gebeliklerden önce çeşitli rahatsızlıkları olan anne adaylarının bu hastalıklarının ilerlememesi ve hamileliklerinde kendileri ve bebekleri adına tehlike yaratmaması açısından sürekli kontrol altında tutulmalıdır.

Annede oluşabilecek hastalıkların erken teşhis ve tedavisini sağlamak, gebelik risklerini belirlemek ve bebeği karın içinde izlemek doğum öncesi kontrollerin ana hedefidir.

Doğumun nerede ve nasıl gerçekleşeceğinin planlanması, anneye beslenme, temizlik, doğum, doğum sonrası bakım bilgileri verilmesi açısından düzenli kontroller büyük önem kazanmaktadır. Erken başlanan ve düzenli takip ettirilen gebelik kontrolleri bebek açısından sakat, ölü ve sorunlu doğumları engellerken, annenin genel sağlığını koruyarak gebelik komplikasyonları görülmesi riskini azaltmaktadır.

Anne adaylarının gebelik kontrollerine başlamaları için en ideal kabul edilen zaman 13. haftadır. 3. ayda başlayan kontroller geç kontroller olarak değerlendirilir. Gebelik ve bebek sağlığı ile ilgili problemler ilk üç ayda büyük ölçüde belirlenebilir.

Anne adayları gebelikleri süresince en az 5 defa kontrolden geçmelidir. İdeal olan kontrol zamanları 28. haftaya (7. ay) kadar ayda bir kez, 7 ve 8. aylarda 2 haftada bir kez, 8. aydan doğuma kadar ise haftada bir kez olmak üzere toplam 15 defa kontrolden geçmeleridir.

One Response to “Hamileler Ne Sıklıkta Kontrol Edilmelidir?”

  1. Anonim Says:

    hamilelik hakkında google arama motorunda araştırma yapıyordum ve rastlantı sonucu sitenize ulaştım. Çok faydalı paylaşımlarda bulunuyorsunuz, ayrıca tasarım açısından da çok başarılı bir websitesi oluşturmuşsunuz. İzmir’de yaşıyorum ve burada hamilelik hakkında bilgi alabileceğim sağlık ve güzellik ile ilgili merkezlerin sayısı oldukça az.


Yorum Yaz