Griple Savaşmanın 10 Yolu

Grip özellikle soğuyan havalarla birlikte herkesin kabusu haline gelen bir hastalık. Doktora başvuru nedenleri arasında birinci sırada yer alan bu hastalık, en çok işgücü kaybına da neden olmakta. Gripten korunmak ve yakalanıldığında en kısa sürede iyileşmek için şu 10 öneriyi dikkate almalısınız;

1- Beslenmenize Dikkat Edin: Grip esnasında şeker ve işlenmiş gıdaların alınmasını durdurmalısınız. Deyim yerindeyse “gerçek gıdalarla” beslenmelisiniz. Bunlar sebze ve meyveler başta olmak üzere yağsız et, balık, yumurta ve tohumlardır. Vejeteryanler için soya, mercimek ve fasulye protein ihtiyacını karşılayacaktır. Aç kalmayın ancak fazla da yemeyin.

2- Alkol Almayın: Alkolün fazlası her koşulda sağlıksızdır. Soğuk algınluğı ya da grip olunduğunda ise tehlike iki kat artar. Karaciğerin alkolü işlemek için B vitaminini kullanması ve alkolün kolayca çözünerek hücre zarlarına erişmesi bağışıklık sistemini büyük ölçüde zayıflatarak iyileşmenin önüne geçer. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

3- Ek Gıdalar Alın: Grip iştah azalmasını da beraberinde getiren bir hastalık olduğundan ek gıdalar alınmalıdır. Özellikle çinko, selenyum tüketilmelidir. Bu minerallerin enfeksiyonu azalttığı klinik deneylerle kanıtlanmıştır. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

4- Kalabalıktan Kaçının: Gribin bulaşması en çok solunum yolu ile olduğundan hasta insanlarla temastan ve kalabalık ortamlarda bulunmaktan kaçınılmalıdır. Kapalı ve kalabalık alanlarda sıkça bulunanlar diğer kişilere oranla daha fazla grip olmaktadır. Böyle ortamlarda kalınmak zorunda olunduğunda ve özellikle bağışıklık sorunu varsa maske kullanılmalıdır. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

5- Ellerinizi Yıkayın: El yıkamak bir zorunluluktur ve sadece eller yıkanarak hastalanma riski yüzde 70 oranında azaltılabilir. Ayrıca göz, burun ve ağzınıza dokunmamaya özen gösterin. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

6- Bol Su İçin: Zehirli atıklar yani toksinlerin dışarı atılmasının, mikropların kanda oluşma ve çoğalmasını önlemenin en önemli yolu bol su içmektir. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

7- Hareket Edin: Hafif yürüyüş, germe ve esneme çalışmaları, basit egzersizler her gün ihmal edilmemelidir. Egzersiz bağışıklık sistemi yanıtını güçlendirir ve dokulara taze oksijen gitmesini sağlar. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

8- Rahat Olun: Stres, sosyal ortamlardan izolasyon, çok fazla çalışmak bağışıklık sistemini baskılayarak alyuvar üretimini azaltır. Bu da pek çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

9- Bol Uyuyun: Pek çok insanın dinlenebilmesi için günde 7-8 saat uyuması gerekir. Uyku esnasında enerji korunur ve tüm sistemler kendini yeniler. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

10- Gülümseyin: Pozitif enerji bağışıklık sisteminin en büyük destekçisidir. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Yorum Yaz