Göz Temizliği ve Bakımı

Gözler vücudumuzun en önemli organlarındandır. Bu nedenle göz temizliği ve bakımı önemlidir. Aslında gözler için özel bir bakıma ihtiyaç yoktur. Çünkü gözler sürekli olarak gözyaşı ile kendi kendine temizlenir, göz kapakları ve kirpikler de gözleri dış etkilere karşı korur, yabancı cisimlerin göze girmesini engeller.

Sağlıklı kişinin göz kapaklarının iç köşesinin ve kirpik diplerinde biriken kurumuş çapakların temizlenmesi yeterlidir. Bütün bunların yanında göz temizliğinde temel ilke, gözlerin her zaman göz kapağının iç kenarından dış kenarına doğru temizlenmesidir. Temizlik ılık, duru su ile yapılmalı, kesinlikle sabun kullanılmamalıdır.

Ayrıca, göz sağlığını korumak için; gözler zorda kalmadıkça eller ve parmaklarla ovuşturulmamalı, yakın çalışma yaparken her yarım saatte bir gözler dinlendirilmeli, okurken ve yazarken ışığın soldan gelmesine özen gösterilmeli, parlak ışıktan sakınılmalı ve güneşten korunmalı, gözlere herhangi bir şekilde bastırılmamalı, beslenmeye özen gösterilmeli ve yeterli miktarda A vitamini alınmalı ve ayrıca gözler düzenli aralıklarla muayene ettirilmelidir.

Yorum Yaz