Göğüs Ameliyatı Sonrası Cinsellik

Dünyada her dokuz kadından biri göğüs kanseri teşhisi ile tanışıyor ve bu kadınların büyük çoğunluğu göğsünü aldırmak için cerrahi bir operasyon geçiriyor. Ameliyat hayatta kalmak için önem taşıyor olsa da bu kadınların pek çoğu operasyon sonrası cinsel sorunlar yaşıyorlar.

Göğüsler kadınsılık ve çekiciliğin bir simgesi olarak kabul edilir ve çoğu erkek için cinselliği uyandırmanın kaynağıdır. Ameliyat sonrası bir ya da her iki göğsünü birden kaybeden kadın bu nedenle reddedilme endişesi yaşar.

Bazı kadınlar göğüslerinin yerine protez uygulaması yaptırsa da bazılarının böyle bir şansı yoktur. Protez uygulansa da giysinin altında iyi durmasına karşın, ilişki esnasında nasıl karşılanacağını bilemez.

Burada kadının kabul etmesi gereken, göğsünün olmamasının göğsünde bir yumru taşımasından daha kötü olmadığıdır. Göğüs kanseri hayatidir. Ancak hayati olan konu kadının ameliyat öncesi ve sonrasında yeni durumuna uyum sağlamasıdır. Kadın bu durumla başedemiyorsa kendine bir danışman edinmelidir.

Ameliyat öncesi ve sonrasında kadının eşi ya da partnerinin katılımı da önemlidir. Eş, sarılma, öpme gibi fiziksel eylemlerle kadına geri çevrilmeyeceği mesajını vermelidir. Ameliyat sonrasında pek çok kadın reddedileceği, pek çok erkekse kadının buna hazır olup olmadığını bilmediğinden romantizmi başlatmaz.

Göğsün alınmasından sonra iyi bir iletişim kurmak zorunludur. Çift kendisi iletişim kurmayı başaramamış ise bir danışmandan yardım almalıdır. Bazı uzmanlar hastaneden başlayarak erkeğin duruma katılımı olması gerektiğini, örneğin kadının giyinmesine yardım ederek durumdan rahatsız olmadığı sinyallerini kadına iletmelerini önermektedir.

Kadın mümkünse göğsü alınmış başka kadınlarla görüşmelidir. Özellikle eşi ya da partneri olmayan kadınlarda bu çok fazla yardımcı olabilir. Kadın eşi ve doktoru ile duygularını çekinmeden paylaşmalı ve durumun üstesinden gelebilmeyi başarmalıdır.

Yorum Yaz