Gıda Zehirlenmesi

Gıda zehirlenmesi insan sağlığını tehdit eden kötü koşulların en önemlilerindendir. İnsan vücudu yiyeceklerle bulaşan bakteriler tarafından oluşturulan toksinlere tepki verir. Strafilokok, salmonella ve campylobacter adlı bakteriler en önemli besin zehirlenmesi nedenleridir.

Gıda zehirlenmelerinin en önemli belirtileri bulantı, ateş, halsizlik, karın ağrısı, kramplar ve şiddetli ishaldir. Gıda zehirlenmesi vakalarının pek çoğu önlenebilirdir. Zehirlenmelerin en önemli nedenleri hatalı kullanım, besin hazırlamada hijyene önem vermemek, bayat yiyecekleri yemek ve saklama koşullarının yetersizliğidir. Besin zehirlenmelerine karşı en önemli önlem ellerin her fırsatta sabunla yıkanmasıdır.

Özellikle yumurta, mayonez, patates, pirinç ve süt ürünlerinin saklanma koşulları gıda zehirlenmelerini önlemek için önemlidir. Besinleri yüksek sıcaklıkta ve uzun süre pişirmek bu sorunun çözümü için tek başına yeterli değildir. Bozulduğundan en ufak bir şüphe duyulan gıdalar kesinlikle tüketilmemelidir.

Gıda zehirlenmeleri sadece saklama koşulları ve yetersiz temizlik nedeni ile oluşmaz. Kimyasallarla kirlenmek ve besinlerin zaten doğal olarak zehirli olması (mantar türleri gibi) da bu sorunun nedenleridir.

Gıda zehirlenmesi vakalarının çoğu genellikle 1-2 gün gibi kısa süreli ve kolay tedavi edilirdir. Ancak bağışıklık sistemini bozabileceğinden aşağıdaki belirtiler görüldüğünde derhal acil servise başvurulmalıdır. Şiddetli kusma, 39 dereceyi aşan ateş, görme problemleri, bir günden fazla süren ya da kan barındıran şiddetli ishal, nefes alma sorunları, baş dönmesi ve aşırı su kaybı.

Gıda zehirlenmesine neden olan belli başlı bakteriler:

Stafilokok: Oda sıcaklığında bırakılan gıdalarda daha çok görülür. Özellikle cilt enfeksiyonlarına neden olur. Şiddetli bulantı ve kusma, karın krampı, ishal, baş ağrısı ve ateş. Belirtiler 2-8 saat içinde başlar ve 12 saat sonunda zirve yapar. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Campylobacter: Genellikle enfeksiyon bulaşmış tavuk, pastörize edilmemiş süt ve kirlenmiş sulardan bulaşır. Belirtiler bakteriye maruz kalmayı takiben 2-5 gün içinde başlar. İshal, mide bulantısı ve kusma, ateş, karın kramp ve ağrısı belirtileridir.

Salmonella: Az pişmiş kümes hayvanları, süt ve yumurtadan bulaşır. Baş ağrısı, ani başlangıçlı ateş, akut ishal, bulantı ve kusma ile şiddetli su kaybı belirtileridir. Özellikle bebeklerde çok tehlikeli olabilir. Belirtiler 16-48 saat içinde başlar ve bir hafta kadar sürebilir. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Botulizm: Konservelerde oluşur. Çok ciddi sağlık sorunlarına ve ölümlere neden olabilir. Belirtiler 18-36 saat içinde ortaya çıkar. Bulantı, karın krampı, kusma, görme bozuklukları, kas güçsüzlüğü, nefes almada zorluk ve kabızlıktır. Bebeklerde botulizm çok daha sık görülmektedir. Özellikle küçük bebeklere bal verilmeyişinin nedeni botulizmdir. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

E. coli : Az pişmiş dana eti ya da pastörize edilmemiş süt başlıca bulaşma kaynağıdır. Sindirim sistemini bozan bu bakteri böbrek yetmezliği ve kanlı ishale sebep verir. Beş yaşından küçük çocuklar için çok zararlıdır. Şiddetli karın krampları, kanlı ishal belirtileridir. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Clostridium Perfingens: Dışkı, hava, su ve toprakta bulunan bu bakteri oda sıcaklığında bırakılan etlerde ortaya çıkmaktadır. 6-24 saat içinde belirti vermeye başlar ve sonraki 24 saatte düzelir. Çok sıvı ishal ve şiddetli karın kramplarına neden olur.

Sık seyahat edenler ve özellikle tropikal bölgelere seyahat edenlerde besin zehirlenmeleri sık görülebilir. Suların yeterince arıtılmadığı bölgelerde bu tür şikayetlere daha fazla rastlanmaktadır.

Besin zehirlenmelerine yol açan paraziter endeksiyonlar da vardır. Ağız,dışkı ile temas nedenleri ile bulaşırlar. şikayetler 1-3 hafta arasında devam edebilir. Belirtileri kötü kokulu ishal, karında şişlik ve kramp, geğirme ve yellenme, mide bulantısı, çok yüksek olmayan ateş, yorgunluktur. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Bazı gıdalar kimyasal zehirlenmeye sebep verebilir. Yabani mantarlar, yabani bitkiler, balık ve kabuklu deniz ürünleri bu tür gıdalardandır. Meyve ve sebzelere sıkılan böcek ilaçlarının yeterince arınmaması da başka bir zehirlenme nedenidir.

Besin zehirlenmesi yaşayan biri sık sık bol ve temiz su içmelidir. Çorba, sıvı gıdalar, buharda pişmiş sebzeler tüketilmelidir. Katı gıdalar fazla alınmamalıdır. Süt ürünleri ve yağlar midede rahatsızlık oluşturur. Şeker bakterilern çoğalmasını sağladığından bir süre beslenme dışında bırakılmalıdır. Alkol ve kafein sindirim sistemini uyarmaktadır. Bu nedenle beslenmeden çıkarılmalıdır. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Hasta kendini daha iyi hissetmeye başladığında çorbalari meyve ve sebzeler, pirinç, elma, havuç muz ve patates tüketebilir. Bu besinler dışkıyı bağlayıcı pektin içermektedir. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Gıda zehirlenmelerinde kullanılacak bitkisel reçeteler:

– Her iki saatte bir, birer fincan zencefil çayı içilir.
– Günde iki defa birer porsiyon probiyotik yoğurt yenir.
– Günde 2 fincan kekik çayı içilir.
– Günde 2 fincan taze nane çayı içilir.
– Bol bol sarımsak yenir.
– Krampları gidermek için 1 damla karabiber yağı, 1 damla papatya yağı 2 damla sıvı yağın içine eklenerek karına sürülür.

Yorum Yaz