Gençlerde Sigara ve Tütün Kullanımı

Tütün tüketimi bin yılı aşkın süredir devam etmesine rağmen, sigara üretimi sadece 150 yıldır yapılmaktadır. 19. yy’da başlayan üretim hızını kesmeden devam etmede ve kullanım özellikle gençler arasında yaygınlaşmaktadır. 2025 yılında dünya nufusunun dörtte birinin sigara içmesi beklenmektedir.

İnsan hayatını etkileyen bir çok kötü alışkanlık olmasına karşın, sigara pek çok özelliği ile diğerlerinden ayrılır. Sigara kullanımı geleneksel yaşamın bir parçası durumuna gelmiştir. Güzel bir alışkanlıkmış gibi insanlar dostlarına, misafirlerine sigara ikram etmektedir. Ayrıca sigara üretiminden son kullanıcıya ulaşmasına kadar pek çok aracı için kar oluşturmaktadır. Bu nedenle gelişmekte olan ülkelerde sigara tüketimi neredeyse desteklenmektedir.

Günümüzde her yüz kişinin onu sigara yüzünden hayatını kaybetmektedir. Bu rakamlara göre sigaranın yol açtığı can kaybı, trafik kazaları, iş kazaları, terör nedeniyle olan ölümlerin toplamından 4-5 kat daha fazladır. Akciğer kanserinin neredeyse tamamı, felçlerin beşte biri, damar hastalıklarının 4 te biri, bronşit ölümlerinin dörtte üçü ve kalp hastalarının dörtte birinin ölüm nedeni “sigaradır”.

Sigara tüketimi alanında yapılan bir araştırmada tüm dünyada ve tüm ekonomik koşullara rağmen sigara içmenin sürdürüldüğü, cinsiyet farkının az olduğu sonucu elde edilmiştir.

Gençlerde sigaraya başlama nedenleri, çevrelerinde duydukları özenti, gösteriş yapma isteği, büyükleri taklit, macera yaşama isteği, öğrenim yaşamının sıkıntıları ve stres, aile ile ters düşme isteği, kendine güvenmeme, arkadaş çevresinin ısrarı, eğlence, kilo almama isteği büyük rol oynamaktadır.

Sigaranın genç yaşlarda yaptığı hasarlar genellikle solunum yolunu ilgilendiren problemlerdir. Nefes darlığı genç tüketicilerde sık görülür. Ancak bunların yanısıra, uyuşturucu kullanımı için bir aşama teşkil edebilir. Sigara tüketen gençlerde davranış sorunları izlenmektedir. Kavga meyilli olma, çete oluşturma bu bozukluklardandır.

Yorum Yaz