Genç Kızlarda Adet Döngüsü

Çocukluktan gençliğe adım atan kızların hayatında pek çok değişiklik olur. Gerek fiziksel gerek duygusal bu değişikliklerin en farklısı şüphesiz adet dönemidir. Genç kızlar adet kanamaları ve döngüsü ile ilgili bilgilendirilmelidir. Geleneksel olarak değerlendirilen, hatalı uygulamalar nedeni ile halen pek çok genç kız psikolojik sorunlar yaşamaktadır. Adet dönemininin gerekliliği ve detayları ile ilgili bilgi verildikten sonra genç kız son derece doğal olan bu deneyimden korkması ve çekinmesi gerekmediğini anlayacaktır. İnsanlar bilmedikleri şeylerden korkarlar.

Adet kanaması vücudun bir canlı meydana getirecek olgunluğa erişmeye başladığını ve bir yetişkin olmaya hazırlanıldığını işaret eden son derece doğal ve olağan bir durumdur. Adet kanamasının başlama yaşı 10-14 arasında değişmekle birlikte bu zamana fiziksel durum ve kalıtım büyük ölçüde etki eder. Henüz adet görmeye başlamamış kızların bu konu ile ilgili endişelenmeleri gerekmez. Uygun zaman geldiğinde adet kanaması oluşacaktır.

Özellikle adet kanamalarının ilk yılında adet kanamalarının düzensiz olması sık karşılaşılır bir durumdur. Gebelik, ağır fiziksel efor sarfetme, stres, aşırı kilo verme ya da alma, hastalıkların varlığı gibi nedenlerle adetin tamamen atlaması mümkündür. 21 – 35 gün arası iki adet kanaması arasındaki normal sayılan süredir. Daha sık görülen ya da iki ay üstüste atlayan kanamalarda tıbbi yardıma ihtiyaç duyulabilir.
Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.
Adet kanamasının görülmüş olması hamile olunmadığının kesin belirtisi değildir. Erken gebelik dönemlerinde adet kanamasına benzer kanamalar yaşanabilir. Bu yüzden adet kanaması hamile olunmadığı garantisini vermez. Bununla birlikte hamileliğin daha belirgin işaretleri yorgunluk, bulantı ve mide hassasiyetidir.
Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.
Her kadının adet dönemi farklı sürelerle devam eder. 2 – 7 gün arasındaki zaman normal kabul edilir. Arka arkaya yedi günden fazla devam eden kanamalarda hekime başvurulmalıdır. Pek çok kadına daha şiddetli bir kanama varmış gibi görünse de aslında kaybedilen kan miktarı ortalama 4-12 tatlı kaşığı kadardır. Adetin şiddetini belirlemek için genellikle ped ya da tampon sayıları kriter olarak kabul edilir. Bir günde 10 adet ped ya da tampondan daha fazlasının kullanılması, bir saat içinde ped ya da tamponun tamamen ıslak olmuş olması adet kanamasının gereğinden fazla şiddetli olduğunu gösterir.
Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.
Adet döneminde sancı ve karın krampları yaşanması olağandır. Bu durumda basit ağrı kesicilerden yardım istenebileceği gibi sıcak su şişesi, sıcak kompres ya da ılık banyolarla da rahatlama sağlanabilir.
Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.
Adet öncesi ve adet döneminde şişkinlik pek çok kişinin ortak sorunudur. Bu şişkinliğin oluşmaması için tuz azaltılmalı, sağlıklı beslenmeli, sebze- meyve ve lifli gıdalar tüketilmelidir. Kafein alınmamalı, E vitamini, kalsiyum ve magnezyum takviyesine başvurulmalıdır.
Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.
Hormonların değişmesi sonucu adet döneminde sebebi net olarak belli olmasa da iştah artışı normal sayılmaktadır. Sağlıklı gıdalar ve atıştırmalıklar yenmelidir. Kızartmalar, yağlı besinler, baharatlı cipsler vb. adetin yan şikayetlerini arttıracaktır.
Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.
Adet kanaması esnasında hijyenik ped ve tampon olmak üzere kullanılabilecek iki seçenek vardır. Tampon kullanımı aileler ve genç kızlar tarafından kızlık zarına zarar vereceği gerekçesi ile pek tercih edilmemektedir. Normal şartlarda ve doğru takılan bir tamponun herhangi bir zararı olmamakla birlikte zorlandığı takdirde zarar verici olabilir. Toksik şok sendromu adı verilen ani bir rahatsızlığa neden olabildiğinden tampon kullanımı kontrollü yapılmalıdır. Genç kızlarda toksik şok sendromu, kızlık zarı korunması gibi nedenlerle hijyenik ped kullanımı daha uygun görünmektedir.
Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.
İster ped, ister tampon kullanılsın bu ürünlerin çeşitli boyları olduğu bilinmektedir. Bu boylar adet kanının akış miktarı ile ilgilidir. Büyüklüğü ve emiciliği ne olursa olsun ped ve tamponlar en geç 4 saatte bir değiştirilmelidir. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

One Response to “Genç Kızlarda Adet Döngüsü”

  1. selen Says:

    18 yasında bir bayanım her ay düzenli olarak gördüğüm adet kanaması bu ay 4 5 gün önce ve cok acık rengde oldu bunu sebebi nedir nisanlımla ,ki hasta önce ilişkiye girmistim ama icime bosalmadı bununla alakalı olblr mi ? kanama ilk bas gösterdi gün icerisnde dahi artma gösterdi bunuda bilginize sunayım en kısa zamanda yardımcı olursanız sevnrm


Yorum Yaz