Gecenin Kabusu : Bacak Krampları

Modern tıp bilimi bazı çok sık görülen rahatsızlıkları tam olarak tedavi edememektedir. En çok görülen hastalıkların engellenemiyor oluşu can sıkıcı olabilmektedir. Bu durumlardan biri de bacak kramplarıdır ve nedenleri tam oalrak anlaşılamamıştır.

Gece krampları uyku bozuklukları sınıflamasına göre kötü olmayan uyku bozuklukları arasında kabul edilmektedir. Gece krampları bazı kas ya da gruplarında ani, şiddetli ve istemsiz kasılmalardır ve çok acı verici olabilir.

Yılda bir-iki kere oluşan kramplardan ziyade hemen her gece ya da aynı gecede birden fazla görülen kramplar ciddi bulunmaktadır. Gece krampları uykudan uyandırıcı özellikleri nedeni ile çok sık tekrarlanırsa kronik uykusuzluğa kadar sebep olabilir.

Gece kramplarının sıklığı yaşla birlikte artar. 60 yaş üstü nüfusun yüzde 10’u her gece kramp yaşamaktadır.

Bacak krampları şeker hastalığı, damar hastalığı, sinir sistemi bozuklukları nedeni ile tetiklenebilir. Doğum kontrol hapları krampalara neden olurken gebelerin %40’ı kramp sorunu yaşamakta ancak bu durum doğumdan sonra düzelmektedir.

Bacak krampları, huzursuz bacak sendromu olarak bilinen hastalıkla karıştırılmaktadır ancak temelde hastalıklar birbirine benzemez. Huzursuz bacak sendromunda bacak saatlerce rahatsız hissedilmesine neden olur, ağrı ani ve şiddetli değildir.

Bacak kramplarının nedenleri ile ilgili pek çok teori vardır. Bu teorilerin herhangi biri tamamen kanıtlanmış değildir. En çok kullanılan teori vücudun susuz kalmasıdır. Bunu magnezyum ve potasyum eksiklikleri teorisi, yatmadan önce çok şiddetli hareket edilmesi ya da egzersiz eksikliği teorileri izlemektedir.

Yorum Yaz